15 klíčů k bohatství pro děti i dospělé - 1. část

27.12.2017 | 9.2.2018 18:37

Jak přiblížit dětem (ale i dospělým) svět osobních financí? Poznejte netradičně pojaté zásady správného finančního chování...

15 klíčů k bohatství pro děti i dospělé - 1. část

1. Nejezděte bez rezervy.
Standardní výbavou každého automobilu je rezervní pneumatika. V osobních financích také potřebujete rezervu – finanční. Potřebujete ji pro případy, kdy musíte např. mimořádně opravit auto, nahradit porouchanou ledničku a nebo když vám krátkodobě vypadnou příjmy (třeba kvůli nemoci).
Základním pravidlem je proto udržovat likvidní rezervu ve výši 3 - 6 měsíčních výdajů domácnosti. Často to bývá částka 100 000 - 150 000 korun! V jakých produktech rezervu uložit se dozvíte např. v článcích V čem může být uložena likvidní rezerva nebo Likvidní rezerva v osobních financích.

2. Bez mapy zabloudíte.
Cestu krajinou, kterou jedete poprvé, těžko zvládnete bez dobré mapy. Možná zvládnete, ale stěží dosáhnete svého cíle. Možná dosáhnete, ale později a s větší spotřebou paliva.
Mapou pro cestu životem je finanční plán. Pomůže vám s definováním cílů, kterých chcete dosáhnout. Také vám pomůže vydat se správným směrem, abyste zbytečně nebloudili a nespotřebovali více peněz, než je k dosažení cílů potřeba. Ale nestačí finanční plán mít, musíte rozumět tomu, co vám říká. A hlavně: musíte finanční plán dodržovat.

3. Dům musí mít pevné základy.
Jestliže začínáte stavět svůj „investiční dům“, tak dříve, než položíte první cihlu, musíme vybudovat pevné základy. Ve finančním životě je těmito základy hlavně pojištění. Pojištění vás ochrání před nepříznivými životními situacemi, které by váš „investiční dům“ mohly vážně narušit, tj. které by mohly zabránit splnění vašeho životního cíle. Těmi jsou především ztráta příjmů nebo majetku. Důležité je proto pojišťovat rizika podle finančních důsledků, ne podle pravděpodobnosti, že nás potkají. Více k tomuto tématu se dočtete např. v článku 16 tipů k životnímu pojištění.

4. Zbavte se přebytečného tuku.
„Přebytečným tukem“, který zpomaluje cestu k cílům, je nevýnosný majetek. Mnoho českých domácností drží zbytečně hodně úspor v produktech, které jim moc nepřinášejí a jsou takovým „tukem“. „Zacvičte“ s přebytečnými úsporami tak, aby vám více pomáhaly na vaší cestě k cílům.

5. Oheň patří do krbu.
Oheň v krbu zahřeje, oheň na střeše způsobí mnoho škody. Oheň je dobrý sluha, ale zlý pán. S dluhy je to podobné. Mohou vám pomoci na vaší cestě k cílům, ale průšvih nastává, když se nekontrolovaně rozšíří! Škody pak bývají vysoké.
Jak rozpoznat dobrý dluh od špatného? Když to hodně zjednoduším, tak podle výše úrokové sazby. Kreditní karty, spotřebitelské úvěry nebo půjčky od nebankovních subjektů mají úroky více než 10 % ročně. Naproti tomu hypotéka nebo úvěr ze stavebního spoření nemusí být hrozbou, máte-li dostatečnou likvidní rezervu.  

Dalších 5 zásad se dozvíte za týden. Hezký den,

Karel Kořený

Klíčová slova

Výběr nejčtěnějších článků

icon - FINANČNÍ PORADCI

FINANČNÍ PORADCI

Získejte zkušenosti a informace a staňte se nejlepším poradcem.

ZJISTIT VÍCE
icon - FINANČNÍ INSTITUCE

FINANČNÍ INSTITUCE

Zlepšete dovednosti svých kolegů profesionálním tréninkem.

ZJISTIT VÍCE
icon - FIRMY A ÚŘADY

FIRMY A ÚŘADY

Vzdělávejte sebe a své zaměstnance ve finanční gramotnosti.

ZJISTIT VÍCE
icon - ŠKOLY

ŠKOLY

Naučte se efektivně vzdělávat ve finanční gramotnosti.

ZJISTIT VÍCE
icon - LIDÉ

LIDÉ

Porozumějte financím a využívejte dobře své možnosti.

ZJISTIT VÍCE

Zanechte nám svůj e-mail a buďte stále v obraze o finančním vzdělávaní