15 klíčů k bohatství pro děti i dospělé - 2. část
27.12.2017 | 9.2.2018 18:35
Jak přiblížit dětem (ale i dospělým) svět osobních financí? Poznejte další netradičně pojaté zásady správného finančního chování.
Minulý týden jste se dozvěděli prvních 5 klíčů k bohatství, dnes se podíváme na dalších 5.
6. Nevyhazujte peníze cizím oknem.
Bydlíte v nájemním bytě a platíte majiteli nájemné? Zvažte, zda není finančně výhodnější koupit si vlastní byt a místo nájemného platit hypotéční splátku. Ale pozor, tato zásada neplatí vždy! Spočítejte si, kolik stojí obě možnosti a zvolte tu výhodnější.
Velmi často vychází vlastní bydlení na hypotéku výhodněji, než nájemní bydlení. Nemusí ale tomu tak být vždy (např. máte výodně pronajatý byt od známého).
7. Nevěřte na zázraky.
V pohádkách se děje spousta zázraků. Stačí mít kouzelného oslíka, říct jednu větu a je vystaráno.
V životě to ale chodí jinak. Pokud vám kampelička garantuje zhodnocení 16 % nebo obchodník se zlatem vás ujišťuje, že investice do zlata je bez rizika a že vždy jen roste, zpozorněte. Jednoduchý, rychlý a bezrizikový recept na zbohatnutí bohužel neexistuje.
8. Kvůli stromům nevidíte les.
Toto úsloví se používá v situaci, kdy se člověk příliš zaměří na detaily a unikají mu podstatné souvislosti. Neřešte, která banka má levnější vedení běžného účtu. To není podstatné. Podstatné je, jestli správně investujete a jestli správně nastavíte svou ypotéku. Tím můžete ušetřit a nebo naopak přijít během svého produktivního věku o statisíce až milióny.
Chcete-li odlišit důležité věci od maličkostí, vždycky si položte následující otázku: Jak moc mi to pomůže k finanční nezávislosti? Díky této „kouzelné“ větě si lépe uvědomíte, o co se hraje.
9. Buďte jako veverky.
Veverka sbírá oříšky, ale nesní je všechny. Část svých „příjmů“ si schová na pozdější časy, „investuje“ je. Má přebytkový veverčí rozpočet, žije vlastně pod svými „možnostmi“.
Inspirujte se veverkami. Vaše životní úroveň by se měla vždy odvíjet od vašich příjmů, ne od životní úrovně sousedů a známých. Chcete-li postupně naplnit své cíle, investujte 10 - 20 % pravidelných příjmů a 20 - 50 % mimořádných příjmů.
10. Nebojte se horské dráhy.
Jezdíte rádi na horské dráze? Když jedete nahoru, kocháte se krásným rozhledem. A když s vámi vozík padá dolů, litujete, že jste si koupili lístky.
Podobně se chová většina lidí k akciovým investicím. Když akciové trhy rostou, rádi se kochají. A když pak začnou padat, litují toho, že se nechali zlákat a bez rozmyslu prodávají, vystupují.
Akciové trhy odpradávna kolísají jako horská dráha. Není to nic neobvyklého. A stejně jako si projedete celou horskou dráhu a nevynecháte žádné stoupání ani klesání, stejně byste měli po celou dobu do akciových fondů pravidelně investovat. Kolik byste měli mít v akciových fondech? Platí jednoduché pravidlo:
% majetku v akciových fondech = 100 - věk
Jak vidíte, stejně jako horskou dráhu mají raději mladí, i akciové investice jsou vhodnější pro mladší. Čím jste starší, tím menší podíl akciových fondů byste ve svém portfoliu měli mít. Ale pozor: toto pravidlo je jen velmi orientační. Správný podíl akciových fondů vám sdělí váš finanční plán. Že svůj finanční plán ještě nemáte? Pak si jej můžete do 15 minut vytvořit v aplikaci Zjednodušený Finanční Plán, která je součástí audio kurzu Odhalená tajemství rentiérů.
Posledních 5 klíčů této minisérie se dozvíte za týden.
Karel Kořený
Klíčová slova
Související články
- V čem je skutečná hodnota titulu EFA? (8.4.2019)
- 7 pravidel úspěchu Steva Jobse pro finanční poradce (27.12.2017)
- 15 klíčů k bohatství pro děti i dospělé - 1. část (27.12.2017)
- Jak vydělat miliony navíc... (26.12.2017)