15 klíčů k bohatství pro děti i dospělé - 3. část
27.12.2017 | 9.2.2018 18:30
Poznejte posledních 5 zásad, které potřebujete znát, pokud chcete dosáhnout bohatství a finanční nezávislosti…
V předcházejících 2 tipech (tady a tady), jste se dozvěděli 10 důležitých zásad správného finančního chování. Dnes vám přinášíme posledních 5...
11. Trpělivost růže přináší.
A nejen růže, ale i investiční úspěchy. Buďte trpěliví, nenechejte se odradit tím, že vaše investice nevydělávají tak, jak jste si představovali. Ani růže nekvetou celý rok.
Dobrým zahradníkem se nestanete za rok. A stejně tak i investičnímu řemeslu je třeba se postupně naučit. Možná i vy jste v letech 2008 až 2009 prožili svou první „investiční zimu“. Kdo má delší investiční zkušenosti a zažil splasknutí internetové bubliny v letech 2000 - 2003, ten se sám přesvědčil, že po každé zimě přichází jaro.
Investujte dlouhodobě a vytrvejte. Finanční nezávislost je dlouhodobý cíl. A během této doby zažijete množství turbulencí, propadů ekonomiky i akciových trhů. Využijte kolísání ve svůj prospěch pravidelným trpělivým investováním.
12. Před cílem zpomalte.
Je známo, že na dlouhých trasách dochází k nejvíce nehodám na posledních 50 kilometrech. Únava a ztráta koncentrace mohou způsobit nemalé problémy. Proto se řidičům doporučuje zvýšit svou obezřetnost právě před koncem své cesty.
Stejně je třeba se chovat ke svému majetku. Když vám do finanční nezávislosti zbývá dost času, můžete mít v portfoliu velký podíl rizikových akciových investic. S blížícím se cílem ale majetek postupně zkonzervativňujte, tzn. postupně omezujte akciové fondy a zvyšujte podíl konzervativnějších investic.
13. Nedávejte všechna vejce do jednoho košíku (nejen proto, že jsou dnes tak drahá:-)
Stejně se chovejte ke svému investičnímu majetku. Na našich školeních mj. vysvětlujeme, jak diverzifikovat, jak rozdělit svůj majetek mezi různé druhy aktiv tak, aby na vás jakákoliv myslitelná katastrofa mělo co nejmenší dopad.
14. Každá loď potřebuje kormidlo.
Žádná loď nedopluje do cíle bez kormidla. Stejně tak žádné finanční řešení doporučené plánem není navždy. Různé události vaši „loď“ během životní pouti odkloní od správného směru. Proto je třeba občas přeměřit polohu na vaší plavbě k finančním cílům a směr (tj. finanční plán) korigovat.
Cestu je vhodné korigovat jednak pravidelně co 1 - 2 roky, jednak v případě významné změny naší finanční situace: narození dítěte, změna zaměstnání, zvýšení či snížení příjmů, dědictví apod.
15. Žádný učený z nebe nespadl.
V dnešní době již nevystačíme s tím, co jsme se naučili ve škole. Dnešní svět se mění velmi dynamicky a celoživotní vzdělávání je dnes nutnou součástí života úspěšného člověka.
Učte se, vzdělávejte. Každý den, kdy se nedozvíte něco nového, užitečného, považujte za ztracený. Každý den si vyhraďte 10 - 30 minut na novinky z oblasti osobních financí. Studujte naše webové stránky, prolistujte časopisy, přihlaste se na kurzy.
Přeji vám, abyste všemi 15 klíči nakonec otevřeli svou truhlu bohatství.
Karel Kořený
Související články
- V čem je skutečná hodnota titulu EFA? (8.4.2019)
- 5 rad, které dětem pomohou vyhýbat se špatným dluhům (27.12.2017)
- 5 chyb, kterým se vyhnout při výběru finančního poradce (27.12.2017)
- 15 klíčů k bohatství pro děti i dospělé - 1. část (27.12.2017)