5 chyb, kterým se vyhnout při výběru finančního poradce
27.12.2017 | 29.1.2018 22:18
V dnešním tipu se dozvíte několik základních chyb, na které byste si měli dávat pozor při výběru svého finančního poradce…
Pokud hledáte profesionála, který by se vám měl starat o vaše peníze, měli byste jeho výběru věnovat velkou pozornost. Jde přeci o vaše peníze a špatný výběr vás může v tomto případě stát v dlouhodobém horizontu až miliony korun. Jaké jsou tedy některé z hlavních chyb, na které byste si měli dát pozor?
1. Nezačněte pracovat s prvním poradcem, který se u vás ukáže
Dejte si práci a udělejte skutečné výběrové řízení. Porozhlédněte se, poptejte se u známých a sejděte se klidně s 5-6 finančními poradci nebo osobními bankéři. Všímejte si nejen toho, co nabízí (a čím se vás budou snažit zahltit), ale především toho, jak vám naslouchají a ptají se, co potřebujete vy. Na konci první schůzky je požádejte, aby vám na základě toho, co se o vás dozvěděli, připravili finanční plán. Pokud vám řeknou, že mají málo informací (když vám nenaslouchají teď, těžko se to změní, až budete jejich klienty) nebo uvedou jiný důvod, proč to nejde, nespolupracujte s nimi. Vypracovaný osobní finanční plán je nezbytnou nutností.
2. Nepracujte s poradcem, kterému nerozumíte
Poradci a bankéři rádi používají svůj profesionální žargon i při diskusi s klienty. Nebojte se jim říci, že jim nerozumíte a ať vám to vysvětlí tak, aby stačilo použít selský rozum. Pokud to nedokážou, nepracujte s nimi. Svět financí není o nic složitější než jakýkoliv jiný svět byznysu, ze kterého pocházíte. A mluvit stejnou řečí na obou stranách je velmi kritické i pro úspěch při řízení vašich peněz.
3. Nepracujte s bankéřem, který vám doporučuje jen to, co je populární
Doporučovat mediálně populární produkty (např. investice) je jednoduché. Není je totiž třeba tolik prodávat a argumentovat. A život bankéře nebo poradce je tak krátkodobě jednodušší (až do prvního průšvihu). Média mají ale oproti skutečným investorům zpoždění. Takže se především zajímejte o dlouhodobější strategii, kterou vám bankéř nebo poradce navrhuje a analytický výzkum, který za strategií a jednotlivými doporučeními stojí. Chtějte po svém bankéři/poradci, aby každé jeho doporučení bylo vždy písemně podloženo. Můžete se tak s ním v klidu seznámit a také se k němu v budoucnu vrátit a vyhodnotit. Neznamená to, že každé doporučení vašeho bankéře bude správné. Nikdo nezná přesně budoucnost. Ale způsob výběru doporučované investice vám musí být srozumitelný a jasný a měli byste si říci: „Ano, uvažoval bych o tom stejně a proto jsem ochoten toto doporučení akceptovat.“
4. Nepracujte s člověkem, který vám neumí říci, jak si vaše portfolio stojí
Přehledné výpisy portfolia by měly být naprostou samozřejmostí. Měli byste na něm vidět vývoj hodnoty vašich peněz, celkové i detailní složení vašeho portfolia. Ideální jsou výpisy, zasílané měsíčně.
5. Nepracujte s člověkem, který ví všechno na světě. Naopak. Hledejte někoho, který se nebojí říci „Nevím, ale zjistím vám to.“ To je skutečný poradce, kterému můžete věřit. Nikdo totiž nevíme vše a roli poradce by mělo být šetřit váš čas a přemýšlet způsobem, jakým byste o věcech přemýšleli vy.
A ještě jeden tip navíc. Nebojte se říci vašemu bankéři nebo poradci o referenci. Zjistěte si, co o něm říkají jeho klienti. Pokud jsou s ním klienti opravdu spokojeni, někteří mu určitě rádi pomohou získat další byznys. A dají mu souhlas k tomu, abyste si s nimi mohli promluvit a zeptat se na jejich zkušenosti s ním.
Úspěšný výběr toho správného poradce vám přeje,
Vladimír Fichtner
Klíčová slova
Související články
- 5 rad, které dětem pomohou vyhýbat se špatným dluhům (27.12.2017)
- Nemluvíte příliš? (27.12.2017)
- 15 klíčů k bohatství pro děti i dospělé - 3. část (27.12.2017)