7 způsobů, jak rychle ven z dluhové pasti
27.12.2017 | 30.1.2018 14:29
Nakupování na dluh se už dávno stalo trendem i v České republice. S tím roste počet těch, kteří se dostávají do problémů se zadlužením. Jak s těmito problémy rychle zatočit?
Na dluhy nejlépe platí prevence. Nepůjčovat si na to, co nezbytně nepotřebuju. Na dovolenou, vánoční dárky a jiné radosti si našetřit. Pokud se ale vaši klienti do problémů přeci jen dostanou, vaše pomoc se správou jejich dluhů je jednou z nejdůležitějších věcí, které pro jejich finanční zdraví můžete udělat.
Zbavit se špatných dluhů není samozřejmě jednoduché. Začít se ale dá malými krůčky, které je možné udělat ještě dnes. Tady jsou:
1. Zjistěte skutečnou výši dluhu. Dokud nevíte, kolik přesně dlužíte, problémy s dluhy nikdy nepřekonáte. Ať si vaši klienti schovávají každou složenku, výpis z úvěrového účtu, které se týkají všech úvěrových produktů, které mají (kreditní karty, spotřebitelské úvěry, leasingy atd.). Sečtěte celkovou výši dluhu a pak jej začněte splácet. Začněte od splátek, které měly být zaplaceny již dávno. Pak seřaďte úvěry podle úrokové sazby a splácet začněte od toho nejdražšího (s nejvyšší úrokovou sazbou). A nebo můžete nejprve splatit kreditku s nejmenším dluhem - povzbudí vás to do dalšího úsilí.
2. Zbavte se kreditních karet. Kreditní karty představují největší nebezpečí – nakupování s nimi je tak snadné, přitom mají jedny z nejvyšších úrokových sazeb. Buď se jich tedy nadobro zbavte a nebo je alespoň uložte na nějaké bezpečné místo, daleko od peněženky a internetu. Jakmile je splatíte, můžete zvážit, kterou z nich si ponechat pro případ potřeby jako formu likvidní rezervy (nápověda: měla by to být karta s nejnižší úrokovou sazbu).
3. Začněte sledovat útraty. Přichází čas pro sestavení rozpočtu domácnosti. Po dobu 1 měsíce podrobně sledujte všechny výdaje domácnosti a na konci měsíce je roztřiďte do jednotlivých kategorií (potraviny, doprava, bydlení atd.). Pak identifikujte položky, bez kterých se domácnost obejde. Tyto zbytečné výdaje eliminujte. A veškeré úspory, které vám na konci měsíce zbudou, použijte na splacení dluhu.
4. Při refinancování hypotéky si vyjednejte lepší podmínky. Pokud vaši klienti splácí hypotéku a blíží se čas refinancování, začněte s bankou vyjednávat výhodnější úročení. Pokud banka na snížení úrokové sazby nepřistoupí, oslovte další banky (jednoduchý návod, jak na to, najdete v našem audio kurzu).
5. Pokuste se domluvit s úvěrovými společnostmi. Kontaktujte úvěrové společnosti, kterým dlužíte a pokuste se s nimi domluvit na úpravě splátkového kalendáře, odkladu splátek nebo snížení úrokové sazby. Vyjednávání může být těžké, ale než aby o pohledávku přišla, sama raději na dohodu přistoupí.
6. Používejte hotovost. Při placení místo karty raději používejte hotovost. Více tak ucítíte hodnotu utrácených peněz. A když už se bez karty neobejdete, nastavte si alespoň max. denní limity čerpání. A pozor na kontokorent, který umožňuje jít do mínusu – ideálně jej zrušte, váš účet se nedostane do záporných čísel.
7. Nakupování plánujte dopředu. Napište si seznam věcí, které potřebujete nakoupit a v obchodě pak nekupujte nic, co na seznamu není. Ubráníte se tak impulzivnímu nakupování věcí, které nepotřebujete.
Samozřejmě nejde o vyčerpávající seznam. Nicméně tato opatření mohou pomoci dostat se ze zadlužení. Jakmile se to povede, je třeba zamezit, aby se klient časem opět nedostal do stejných potíží a nepropadl utrácení. Nyní je nejvhodnější čas pro finanční plán, spoření a investice.
Hodně úspěchů přeje,
David Waliczek
Klíčová slova
Související články
- Je bydlení investice? (27.12.2017)
- ETF a pasivní investování: Ukázka z nové knihy Petra Syrového ke stažení zdarma (27.12.2017)
- Konzervativní strategie na důchod skrývají nebezpečí (27.12.2017)
- Srovnání investičních strategií: Důchodové fondy 2. pilíře vs. podílové fondy (27.12.2017)
- Bez metodik nemůžete patřit k elitě (27.12.2017)
- Hrejte si a objevujte přitom tajemství, jak se lépe starat o vaše peníze (27.12.2017)