Čtěte KIIDy, ne kidy
23.4.2019
Čtěte KIIDy, protože v nich jsou zajímavé informace, které Vám pomohou při analýze produktu. Důležité je ale umět správné informace v KIIDech najít
Při hodnocení různých strukturovaných produktů (například investičních certifikátů) je velice složité pochopit, jak fungují. Vyznat se v tom, co nabízí, jaký je jejich očekávaný výnos a případné riziko, je často problém.
Když už konstrukci pochopíme, a víme, kolik maximálně můžeme vydělat a kolik maximálně můžeme ztratit, je těžké odhadnout, jaký je očekávaný výnos. Minimální a maximální výnos se zpravidla dočteme. Pak je jen otázkou malé matematické zručnosti přepočítat si výnos na výnos p.a. včetně vstupního poplatku.
Složitější je průměrný výnos. Jaký výnos můžeme očekávat, pokud se trhům bude dařit tak nějak průměrně? A co když se trhům bude dařit podprůměrně? Zde bychom museli jít do větších detailů podkladových aktiv, na kterých produkt stojí. Typicky to je nějaký koš akcií nebo index, kde většinou nejsou započítané dividendy. Pak se připojují různé limity, kdy se výnos větší než X nepočítá, ale ztráta větší než Y se počítá… Spočítat nebo alespoň odhadnout očekávaný výnos je dřina.
Naštěstí nám mohou pomoci informace, které o sobě produkty poskytují, ale málokdo z klientů a poradců je čte. Když se klient setkává s nabídkou produktu, nejčastěji dostává letáček, kde jsou základní informace hezky graficky a marketingově zpracované. To podstatné pro vyhodnocení strukturovaného produktu u nich však chybí. To se najde právě v KIIDu.
KIID obsahuje scénáře výnosnosti. Například „umírněný“ scénář by měl být mediánem všech možných výsledků. Je to tedy očekávaný výnos v průměrném případě. (50 % scénářů je horších, 50 % je lepších). Dále „nepříznivý“ scénář, kterému odpovídá desátý percentil – to znamená, že v 10 % případů bude výnos ještě nižší. Nejhorší scénář, o kterém se v KIIDu mluví, je stresový scénář. Pod tím si (s mírnou nepřesností) můžeme představit „nejhorší možný“ výsledek.
A tak když máme produkt, který nabízí výnosy za 7 let:
• -17,9 % p.a. – stresový scénář
• 0,73 % p.a. – nepříznivý scénář
• 0,73 % p.a. – umírněný scénář
• 5,21 % p.a. – příznivý scénář,
V KIIDech jsou užitečné informace. Jen je potřeba si je vyhledat, rozumět jim a umět je využít.
Článek zveřejněn dne 16. 4.2019.
• 0,73 % p.a. – nepříznivý scénář
• 0,73 % p.a. – umírněný scénář
• 5,21 % p.a. – příznivý scénář,
máme o hodnocení produktu jasno. Očekávaný výnos za 7 let je 0,73 % p.a. (po započtení poplatků). I když bude situace na trhu nepříznivá, bude výnos stále 0,73 % p.a. Zároveň riskujeme ztrátu 17,9 % p.a. (to je ztráta asi 75 % hodnoty investice) a když investice předvede výjimečně dobrý výkon, dostaneme výnos 5,21 % p.a.
Je mnoho produktů, které mají lepší výnos a nižší riziko. Za 7 let nabízí větší očekávaný výnos než 0,73 % p.a. například termínované vklady nebo státní dluhopisy a mnohé další. Jejich riziko je přitom nesrovnatelně nižší. U žádného neriskujeme ztrátu 17,9 % p.a., tedy 75 % hodnoty investice.
Je mnoho produktů, které při srovnatelném riziku (riziko ztráty 75 % za 7 let) nabízí vyšší očekávané výnosy a daleko vyšší výnosy v příznivém scénáři. Například smíšené nebo akciové fondy.
V KIIDech jsou užitečné informace. Jen je potřeba si je vyhledat, rozumět jim a umět je využít.
Článek zveřejněn dne 16. 4.2019.
Petr Syrový
www.PripravnyKurzEFA.cz
P.S.
Jak odfiltrovat marketingové a jiné „kidy“, jak se orientovat v KIIDech a mnohem více se dozvíte na tréninku pro poradce a bankéře, kteří chtějí umět zaujmout bonitní klienty a patřit ke skutečné investiční elitě. Přihlaste se ještě dnes na www.PripravnyKurzEFA.cz a při platbě do 31. 5. 2019 ušetříte 10.000 Kč.
Klíčová slova
Související články
- 13 největších chyb investorů - Chyba č. 2: Nerozlišují mezi důležitým a nedůležitým (27.12.2017)
- 13 největších chyb investorů - Chyba č. 1: Nepracují s finančním plánem (27.12.2017)
- 13 největších chyb investorů - Chyba č. 5: Špatně využívají hypotéky (27.12.2017)
- 13 největších chyb investorů - Chyba č. 4: Přestanou pravidelně investovat (27.12.2017)
- 13 největších chyb investorů - Chyba č. 3: Přeceňují význam státních podpor (27.12.2017)