Emoce ničí investory
27.12.2017 | 16.2.2018 23:35
Investoři se často zabývají nepodstatnými otázkami a to podstatné jim uniká. Jednou z podstatných věcí v oblasti investování je zvládání vlastních emocí. Emoce totiž nejčastěji mohou za to, že investice dopadají špatně.
Často jsme byli svědky diskusí o tom, jestli ten či ten fond má o několik desetin nižší náklady (TER) než fond jiný. Často slýcháme diskuse o tom, jestli je vhodné investovat pomocí otevřených podílových fondů, když fondy nepřekonávají svůj benchmark. To všechno jsou otázky zajímavé. Jsou ale důležité až ve chvíli, kdy máme vyřešené otázky důležitější. Jednou z důležitějších otázek jsou emoce.
Je smutnou pravdou, že průměrní investoři velmi výrazně zaostávají za benchmarkem. Velikost tohoto zaostávání je úctyhodných 4,3 %. p.a. To znamená, že když index v nějakém období zhodnotí například o 10 %, průměrný investor, který investuje do akcií, vydělá pouze 5,7 % p.a.
Proč průměrný investor zaostává? Na vině jsou jeho emoce, které ovlivňují jeho rozhodování. Pokud trhy rostou, dostává se jim v médiích pozitivní reklamy. Poukazuje se na výnosy, kterých trhy dosáhly. Investor má pocit, že musí investovat právě teď, aby něco nezmeškal. Má pocit, že mu trh utíká. Pokud mají trhy za sebou růst, je větší přítok prostředků do akciových fondů.
Podobné je to při poklesu trhů. Zde média trhům poskytují negativní reklamu, která ukazuje na rizikovost trhů. Investoři nemají chuť investovat. Spíše vyčkávají, až budou zprávy příznivější. Někteří investoři dokonce své investice prodávají. To má za následek, že v dobách poklesů do fondů proudí méně prostředků.
Investoři se možná dušují, že oni zrovna emocím nepodléhají, ale čísla za celý sektor fondů jsou velmi dobře měřitelná a hovoří jasnou řečí.
Jak omezit vliv svých emocí na investiční rozhodování?
Je dobré investovat podle systému. Jedním z takových systémů je finanční plán, který nám dá do ruky pravidla. Doporučujeme se těchto pravidel držet, i když pocity říkají něco jiného. I když nám přijde, že teď zrovna bychom měli udělat výjimku a že bychom měli pravidla porušit.
Další velice dobré pravidlo, které pomůže se zvládáním emocí, je pravidelná investice. Pravidelná investice běží automaticky a bez emocí. Pravidelná investice je vlastně trvalý příkaz a ten neví, jestli se má bát krachů nebo euforie trhu.
Při boji s emocemi nám pomůže vzdělání. Je dobré vědět, jak trhy fungují a co v minulosti předvedly. Když se podíváme do historie, zjistíme, že žádná doba není výjimečná. Všechno si už trhy zažily. Bezbřehou euforii i totální pesimismus.
Další pomůckou je dívat se na trh jako na jednotlivé firmy. Dívat se na jejich podnikání, tržby a zisky. Při investici do akcií si kupujeme právě tyto firmy.
Finanční trh ovládat nemůžete. Trh si bude dělat, co chce a vy to neovlivníte. Co ale ovlivníte, jsou vaše emoce. Ovlivníte to, co pod vlivem emocí uděláte. Zkušenosti ukazují, že je lepší rozhodovat o investicích podle rozumu než podle emocí.
Petr Syrový €uropean Financial Advisor™
Související články
- Jak by se dařilo investorům, kdyby na trhy přišla krize jako v Japonsku v 90. letech? (27.12.2017)
- Proč Vás bonitní klienti nechtějí? (27.12.2017)
- 5 tipů pro skutečně bohaté (26.12.2017)