Jak sestavit osobní portfolio 2. - Investiční horizont a riziko

27.12.2017 | 29.1.2018 22:22

Někdo má ve svém portfoliu spořící účet a nějaké to stavebko, jiný miliony v akciích. Pro jeho sestavování by se ale oba měli řídit stejnými zásadami. Jaké to jsou? To se dozvíte v dalším díle této minisérie o sestavování osobního portfolia.

Jak sestavit osobní portfolio 2. - Investiční horizont a riziko

V prvním díle této minisérie jste se dozvěděli, že první krokem pro úspěšné sestavení osobního portfolia je vytvoření finančního plánu. Díky plánu víte, k čemu dané peníze potřebujete. Víte například, že potřebujete investovat 100 000 Kč na 7 let. Teprve nyní přichází na řadu otázka: Jaký produkt je vhodný pro tento horizont?

Investiční horizont
Jakmile víte, na jak dlouho peníze investujete, hodnotíte také jinak riziko investice. Rizikem při investici na 7 let je, že za 7 let proděláte. V tuto chvíli už neřešíte riziko, že hodnota investice klesne za 2 měsíce o 3 %. Víte, že investice má dost času na to, aby se dostala do zisku.

Investice, které mohou dočasně prodělat, nabízejí vyšší očekávané výnosy. Proto si můžete dovolit použít produkty, které kolísají, ale dlouhodobě jsou výnosnější.

Riziko
Jsou ale investoři, kteří nechtějí připustit, aby hodnota jejich investice kolísala (tzv. konzervativní investoři.) Tito musí investovat do bezpečnějších produktů, které méně kolísají a tím pádem také nabízejí nižší výnos.

Příkladem konzervativního produktu je spořicí účet. Hodnota peněz na spořicím účtu neklesá, ale spořicí účet nenabízí žádné zajímavé výnosy. Výnosnější bývají např. dluhopisové fondy. To ale není zaručeno.

Averze klienta k riziku se měří tzv. investičním dotazníkem (investičním testem). Investiční test hledá kompromis mezi výnosem a rizikem. Pomáhá vám najít takové produkty, které přinášejí pouze přiměřené riziko.

Když si totiž zvolíte příliš rizikový produkt, hrozí, že k cíli nedojdete. Jakmile totiž dojde na trhu k poklesu, poklesne hodnota vaší investice a vy ji předčasně prodáte. Skončíte se ztrátou a zklamaní.

Jaké jsou hlavní složky portfolia?
Pro každý investiční cíl si zvolte správný poměr mezi jednotlivými aktivy:

  • Akciové investice
  • Dluhopisové a podobné investice (stavební spoření a penzijní připojištění)
  • Depozitní produkty (a fondy peněžního trhu)

Správný mix těchto aktiv je dán investičním horizontem a vaší tolerancí k riziku. Podle toho, jak mix nastavíte, ovlivňujete výnosnost a rizikovost portfolia.

Petr Syrový
Analytik KFP

Klíčová slova

Výběr nejčtěnějších článků

icon - FINANČNÍ PORADCI

FINANČNÍ PORADCI

Získejte zkušenosti a informace a staňte se nejlepším poradcem.

ZJISTIT VÍCE
icon - FINANČNÍ INSTITUCE

FINANČNÍ INSTITUCE

Zlepšete dovednosti svých kolegů profesionálním tréninkem.

ZJISTIT VÍCE
icon - FIRMY A ÚŘADY

FIRMY A ÚŘADY

Vzdělávejte sebe a své zaměstnance ve finanční gramotnosti.

ZJISTIT VÍCE
icon - ŠKOLY

ŠKOLY

Naučte se efektivně vzdělávat ve finanční gramotnosti.

ZJISTIT VÍCE
icon - LIDÉ

LIDÉ

Porozumějte financím a využívejte dobře své možnosti.

ZJISTIT VÍCE

Zanechte nám svůj e-mail a buďte stále v obraze o finančním vzdělávaní