Jak využít tajemství Kiyosakiho a Allena na cestě k vlastním milionům - tajemství sedmé

27.12.2017 | 18.1.2018 11:36

Robert Kiyosaki a Robert Allen jsou pro mnoho lidí velkou inspirací. Objevte i Vy další tajemství těch, kteří díky skutečně silné motivaci dokázali zdánlivě nemožné ve velmi krátkém čase.

Jak využít tajemství Kiyosakiho a Allena na cestě k vlastním milionům - tajemství sedmé

Tajemství sedmé: Vyberte si svoji cestu – cesta živnostníka

Nikdy nezačínejte s tím, že k cíli nějak dojdete. To se vám sice může povést (a jsou lidé, kterým se to povedlo), ale mnohem jistější cestou je přemýšlet dopředu. Jak dosáhnete toho, abyste např. v čase 5 let měli rentu 100 000 korun měsíčně, neboli abyste měli k dispozici 20 milionů korun majetku?

Odpověď není příliš složitá a stačí k ní základy matematiky a složeného úročení:

  • po dobu 30 let dávejte stranou 10 000 korun měsíčně nebo
  • po dobu 15 let odkládejte stranou 55 000 korun měsíčně nebo
  • po dobu 5 let dávejte stranou každý rok necelé 4 miliony korun a nebo
  • vybudujte během několika let podnik tak, aby váš podíl měl hodnotu 20 milionů korun a když budete chtít rentu, tak váš podíl někomu prodáte.

Musíte si vybrat, zda půjdete cestou zaměstnance, živnostníka nebo podnikatele. Každá z cest má svá pozitiva i úskalí. To, kterou si vyberete, záleží jen na vás. V minulém díle jsem více rozebral cestu zaměstnance, dnes se zaměřím na cestu živnostníka.

Jako živnost skončilo moje první podnikání. Jak to? Nepřemýšlel jsem totiž o tom, co má být na konci (jaká má být hodnota firmy), ale řešil jsem aktuální problémy a každodenní starosti, které podnikání přináší. Po 2 letech se můj obchodní partner vrátil ke svému podnikání, v původní firmě jsme jako poradci zůstali dva a de facto se stali živnostníky. Zaměřovali jsme se na čím dál tím vyšší klientelu a vydělávali jsme slušné peníze.

To všechno by bylo fajn, má to ale jeden háček. Jako u každého jiného živnostníka byl můj příjem navázán na moji pracovní aktivitu. Jakmile jsem přestal pracovat (např. dovolená, nemoc), můj příjem byl nula. Na rozdíl od zaměstnance jsem tedy nemusel poslouchat příkazy nadřízených a řídil jsem si svůj čas sám, ale také jsem od nikoho nic zadarmo nedostal. A především jsem nebudoval hodnotu, která by se dala prodat.

Pokud chcete být živnostník a být zodpovědný jenom sám sobě, spočítejte si, kolik musíte pravidelně odkládat a kolik tudíž musíte vydělávat, abyste se skutečně stal finančně nezávislým. A dejte si pozor na jednu věc. Pokud chcete být nezávislý rychle, přemýšlejte, jestli sám sobě nebudete omezením. Omezením v tom smyslu, že den má jen 24 hodin, týden jen 7 dní a rok jenom 54 týdnů. Pokud zjistíte, že si nemůžete za krátký čas vydělat tolik, kolik byste potřebovali na svoji nezávislost, zvažte jiný model živnosti nebo začněte budovat firmu.

Vladimír Fichtner

Článek vyšel v časopise FINMAG.

Klíčová slova

Výběr nejčtěnějších článků

icon - FINANČNÍ PORADCI

FINANČNÍ PORADCI

Získejte zkušenosti a informace a staňte se nejlepším poradcem.

ZJISTIT VÍCE
icon - FINANČNÍ INSTITUCE

FINANČNÍ INSTITUCE

Zlepšete dovednosti svých kolegů profesionálním tréninkem.

ZJISTIT VÍCE
icon - FIRMY A ÚŘADY

FIRMY A ÚŘADY

Vzdělávejte sebe a své zaměstnance ve finanční gramotnosti.

ZJISTIT VÍCE
icon - ŠKOLY

ŠKOLY

Naučte se efektivně vzdělávat ve finanční gramotnosti.

ZJISTIT VÍCE
icon - LIDÉ

LIDÉ

Porozumějte financím a využívejte dobře své možnosti.

ZJISTIT VÍCE

Zanechte nám svůj e-mail a buďte stále v obraze o finančním vzdělávaní