Jaké trhy jsou klíčové a jaké jsou malinkaté

27.12.2017 | 24.2.2018 16:21

Často vídáme portfolia, která jsou zainvestována do akcií a jsou zdánlivě diverzifikovaná. Nesází na jednu kartu, ale obsahují několik fondů. Problém je v tom, že všechny fondy jsou z malých koutků investičního světa. Investor má pocit, že hodnotu jeho portfolia ovlivňuje to, jak se bude dařit světové ekonomice a světovým firmám. Hodnotu jeho portfolia ovšem ovlivňuje pouze pár firem z jednoho koutu světa a to ještě často z jednoho sektoru.

Jaké trhy jsou klíčové a jaké jsou malinkaté

Světová diverzifikace

        Při akciové investici nechceme nést zbytečné riziko. Snažíme se ho co nejvíce snížit a k tomu potřebujeme portfolio dobře diverzifikovat. Jedním z vodítek, jak své portfolio diverzifikovat, je investovat do velkých a důležitý regionů hodně peněz a do těch menších investovat méně. Pokud jsou některé regiony a sektory ve světové ekonomice důležité, zaslouží si více pozornosti. Využíváme zde toho, že velké firmy nebo dokonce velké ekonomiky jsou stabilnější a méně volatilní než ty malé.
        Jako vodítko pro diverzifikaci nám může posloužit rozdělení investic z celosvětového pohledu. Velikost trhů se měří tzv. „tržní kapitalizací“. Tržní kapitalizace firmy určuje její hodnotu. Je vyjádřena jako počet všech vydaných akcií krát cena jedné akcie. Tržní kapitalizace celého trhu je dána tržní kapitalizací firem, které se na daném trhu obchodují.


Zdroj dat: www.msci.com

        Největším akciovým trhem je USA. Zde se obchodují největší firmy světa. Tržní kapitalizace USA je přes 50 % světové tržní kapitalizace. Dále za USA následuje Evropa, jejíž tržní kapitalizace je včetně Británie skoro 23 %. Do rozvinutého světa patří ještě Japonsko, rozvinutá Asie a Austrálie (včetně Nového Zélandu). Jejich podíl je celkem 14 %. Tímto výčtem končíme s rozvinutými zeměmi.

Emerging markets jsou malé, Střední Evropa ještě menší, ČR neviditelná

       V portfoliích českých klientů se velmi často objevují akciové investice zaměřené na domácí trh (tedy ČR) a na Střední a Východní Evropu. Dále jsou populární země jako Brazílie. Asi jí pomáhá mistrovství světa ve fotbale a blížící se olympiáda v Riu.
Podíl jednotlivých trhů na světové kapitalizaci je:
•    93 % rozvinuté země
•    7 % rozvíjející se země.
Rozvíjející se země mají na světové tržní kapitalizaci jen 7% podíl. Tvoří jen jednu čtrnáctinu světové tržní kapitalizace.
Rozvíjející se země mají přitom následující složení:
•    4,04 % - rozvíjející se Asie – zde mají největší váhu Čína, Korea, Thaiwan a Indie. Proti těmto zemím jsme ve Střední Evropě opravdu malí
•    1,18 % Latinská Amerika (největší země jsou Brazílie a Mexiko)
•    1,09 % Afrika a Střední Východ (např. Jihoafrická republika)
•    0,67 % rozvíjející se Evropa, kam patří i ČR
Takže my a naši sousedé jsme pouze jednou 150tinou celého světa.
Z našich „sousedů“ je největší Rusko (0,37 %), Polsko (0,15 %) a Turecko (0,14 %). ČR stejně jako Maďarsko má jen 0,02 %. Jsme tedy pouhou 1:5000 světové tržní kapitalizace.
        Jen pro srovnání: Jednotlivé firmy jako je Apple, Microsoft nebo Exxon Mobile mají kolem 1 % tržní kapitalizace celého světa (každá firma zvlášť). Jedna firma má tak v portfoliích světových fondů větší zastoupení než celá Střední a Východní Evropa. Pohyb kurzu jedné firmy na burze (například Microsoftu) má na hodnotu fondu větší vliv než to, co se děje na všech rozvíjejících se burzách Střední a Východní Evropy.
        Rozvíjející se trhy jsou důležité z hlediska populace, zeměpisné rozlohy a těžby surovin, z hlediska spotřebitelů nebo z hlediska hrubého domácího produktu těchto zemí. Abychom využili potenciálu těchto zemí a jejich ekonomického rozvoje, nepotřebujeme nutně investovat na jejich akciovém trhu. Pokud se těmto ekonomikám bude dařit a jejich spotřebitelé budou kupovat více zboží, pak i firmy z rozvinutých trhů budou mít větší tržby. Poptávka v Indii nebo Mexiku je důležitá pro firmy jako Apple, Microsoft, McDonald, Novartis (léky) nebo výrobce panenek Barbie či stavebnice Lega.

Jaké firmy chcete mít v portfoliu?

        Když přijdou na trh propady a začnou pracovat emoce a začne se šířit panika, je potřeba, aby investor zůstal v klidu. Klidu investora pomůže, když bude vědět, do jakých firem investuje. Je třeba, aby investoval do velkých a stabilních firem. Třeba v turbulentních dobách všechny nepřežijí. Třeba hodnota některé z nich spadne o 50 % nebo dokonce zkrachuje. Většina firem ale bude vyrábět a prodávat i nadále.
        Opět se podíváme na akciový trh očima tržní kapitalizace a podíváme se na největší firmy světa. Jaké to jsou? Známe je a víme co vyrábí? Kupujeme si jejich výrobky?
        10 největších forem světa v akciových indexech je: Apple, Microsoft, Exxon Mobil, Johnson&Johnson, General Electric, Wells Fargo, Nestle, JPMorgan, Novartis, Amazon.com.

Malá část akciového trhu = velké riziko

        Akciové fondy investující do Ruska, Turecka, Střední Evropy nebo zemí BRIC se v portfoliích investorů objevují proto, že investor spoléhá na pozitivní výhledy daného regionu. Často má k danému regionu analýzu, která říká, že daný region (země) mají růst před sebou, očekává se růst ekonomiky, mají (relativně) malé dluhy, mladou populaci… Investor zainvestuje peníze a čeká. Jsou v principu dvě možnosti: buď to to vyjde nebo to nevyjde. Často nastává výrazný růst nebo výrazný propad.
        V minulosti bylo hodně regionů, které nedopadly dobře. A nejen v jednom roce. Kdyby to bylo jen v jednom roce a trhy se příští rok vzpamatovaly, bylo by to fajn. Bohužel neplatí, že po velkém propadu přijde prudké oživení a že se trhy jen více zhoupnou, potrápí emoce a vše končí happy endem.


Zdroj dat: www.msci.com

        Na grafu ukazujeme vývoj některých indexů za posledních 10 let. Je zde vidět, že i na tak dlouhé periodě jsou některé trhy ve velmi výrazné ztrátě. Smutným rekordmanem je Řecko, kde je index na 4 % své počáteční hodnoty před 10 lety. Ale překvapivě i Rakousko je nyní pouze na 38 % své počáteční hodnoty. To je pokles o 62 %.
Pro malé kouty investičního světa zdaleka neplatí, že investice na 10 let je relativně bezpečná. Trhy na grafu se dalších 10 let z tohoto propadu mohou vzpamatovávat (asi kromě Řecka, tam to bude trvat ještě déle). Možná za 10 let budou nominálně na svém.
        Na grafu ukazujeme jen odvrácenou tvář volatility – tedy riziko, když to nevyjde. Samozřejmě jsou i země, kterým se v posledních 10 letech dařilo. Rekordmany mezi rozvíjejícími se trhy byly Filipíny, Thajsko, Indonesie, Peru, Malajsie, Indie… Bohužel tyto země v typických portfoliích českých investorů chyběly.

Velký propad se hojí dlouho

        Při malých poklesech platí, že když trhy klesnou jeden den o 1 %, stačí druhý den růst o 1 % a jsme na svém. Když trhy klesnou o 10 %, stačí růst o 10 % a jsme přibližně na svém.
        Při poklesu o 62 %, který nastal pro rakouský trh, je nyní potřeba růst na 2,6násobek. Tedy růst o 360 %, aby se trh dostal z nynější hodnoty 38 na výchozí hodnotu 100. Toto není pro akcie nepředstavitelné, ale určitě jim to dá dost práce.
Extrém je Řecko, kde trh klesl z hodnoty 100 na současnou hodnotu 4. Nyní by musely akcie vyrůst 25krát, aby se dostaly na své původní hodnoty.

Bezpečnější řešení – široká diverzifikace

       Při investicích do malých koutů investičního světa budeme odkázáni na to, jestli náš tip vyjde nebo nevyjde. Možná se nám povede dosáhnout nadprůměrných zisků, ale možná také budeme počítat nadprůměrné ztráty. Z nich se bude naše portfolio dlouho vzpamatovávat. Bezpečnější investicí, která má nižší volatilitu, je široce diverzifikované portfolio. Dobrým vodítkem pro diverzifikaci je světová tržní kapitalizace. Ta nám ukazuje, které regiony jsou velké a investičně významné a které mohou být jen doplňkem a kořením portfolia.

Petr Syrový, EFA, www.PripravnyKurzEFA.cz

Klíčová slova

Výběr nejčtěnějších článků

icon - FINANČNÍ PORADCI

FINANČNÍ PORADCI

Získejte zkušenosti a informace a staňte se nejlepším poradcem.

ZJISTIT VÍCE
icon - FINANČNÍ INSTITUCE

FINANČNÍ INSTITUCE

Zlepšete dovednosti svých kolegů profesionálním tréninkem.

ZJISTIT VÍCE
icon - FIRMY A ÚŘADY

FIRMY A ÚŘADY

Vzdělávejte sebe a své zaměstnance ve finanční gramotnosti.

ZJISTIT VÍCE
icon - ŠKOLY

ŠKOLY

Naučte se efektivně vzdělávat ve finanční gramotnosti.

ZJISTIT VÍCE
icon - LIDÉ

LIDÉ

Porozumějte financím a využívejte dobře své možnosti.

ZJISTIT VÍCE

Zanechte nám svůj e-mail a buďte stále v obraze o finančním vzdělávaní