Kdy si spočítat, jakou cenu má čas?

5.12.2018

Pro „čas“ platí stejné pravidlo jako pro jiné komodity - cena je tím vyšší, čím je „čas“ vzácnější a čím méně ho máme (pro sebe a nebo před sebou). Cenu času jako takového vyčíslit neumíme, ale umíme spočítat cenu času, po který necháme pracovat peníze. A to nás inspirovalo.

Kdy si spočítat, jakou cenu má čas?
„Finanční víkend“ pro dospělé děti (naše a děti našich kamarádů) se konal právě proto, abychom poskytli vědomosti nás starších těm mladším, kteří mají času „na rozdávání“. Na školení KFP, které zahrnuje finanční matematiku, obvykle ukazujeme na příkladech, jak důležité je začít investovat včas a jakou sílu má složené úročení na dlouhém investičním horizontu. A reakce účastníků ve věku 50 a více let? „Bylo to úžasné, jenom škoda, že jsem to neslyšel(a) před 30 lety.“

 

Naše děti a děti našich kamarádů se dostaly do věku, kdy končí studia, začínají vydělávat, stěhují se a začínají společně hospodařit se svými partnery. Právě v této době řeší otázku, jak se postarat o své vlastní peníze, zda bydlet v nájmu nebo se na mnoho let zadlužit hypotékou, jestli odkládat něco stranou a jestli, jak a kolik začít investovat. 

 

A tak je tu nápad uspořádat víkendové setkání „co nejdříve“, protože i mladý člověk má před sebou nejvíce času jen dnes – zítra už bude mít o den méně... 
Dnešní mladý pár má často společný čistý příjem 50.000 Kč a více. A tak mladí mohou (a chtějí) cestovat, zdravě jíst, sportovat, chodit za kulturou a vůbec dopřát si to, co považují za standard. A neinvestují ani korunu. 


Při rozhovorech s mladými lidmi jsme identifikovali tři hlavní důvody, proč mladí lidé odkládají investování na „později“:
1.    chybí jim skutečná motivace, protože neznají cenu času, který je jejich hlavní výhodou
2.    investovat chtějí, ale moc neví jak, takže – aby neudělali chybu - raději vůbec nezačnou
3.    mají pocit, že pokud budou investovat, nebudou si moci užívat života tak, jak by chtěli

Doporučujeme tyto důvody probrat a řešit je následujícím způsobem: 

1. Vysvětlete a spočítejte na příkladech, že čím dříve začnou, tím bude výsledek investice lepší a dosažení finanční nezávislosti jednodušší, viz tento příklad, kterému říkáme v KFP „cena za čekání“.


2. Ukažte mladým, co je v investování skutečně důležité a jak se pomocí jednoduchých principů vyvarovat drahých chyb.

3. Načrtněte jim zásady finančního plánu, aby chápali, že investování neznamená utažení opasku a třicet let askeze, ale rozumné vyvážení současné a budoucí životní úrovně. 

Známé přísloví říká: „Kdy byla nejlepší doba pro zasazení stromu? Před 30 lety. A kdy je druhá nejlepší doba? Dnes!“ To platí pro dlouhodobé investice i pro vzdělávání.


Jana a Petr Pavláskovi
rodiče dospělých dětí

Klíčová slova

Výběr nejčtěnějších článků

icon - FINANČNÍ PORADCI

FINANČNÍ PORADCI

Získejte zkušenosti a informace a staňte se nejlepším poradcem.

ZJISTIT VÍCE
icon - FINANČNÍ INSTITUCE

FINANČNÍ INSTITUCE

Zlepšete dovednosti svých kolegů profesionálním tréninkem.

ZJISTIT VÍCE
icon - FIRMY A ÚŘADY

FIRMY A ÚŘADY

Vzdělávejte sebe a své zaměstnance ve finanční gramotnosti.

ZJISTIT VÍCE
icon - ŠKOLY

ŠKOLY

Naučte se efektivně vzdělávat ve finanční gramotnosti.

ZJISTIT VÍCE
icon - LIDÉ

LIDÉ

Porozumějte financím a využívejte dobře své možnosti.

ZJISTIT VÍCE

Zanechte nám svůj e-mail a buďte stále v obraze o finančním vzdělávaní