Když sazby byly normální I.
29.12.2017 | 29.1.2018 18:46
Posledních pár let jsme si zvykli na nízké (někdy i nulové) úrokové sazby. Máme nulové sazby na spořicích účtech, termínované vklady vynášejí desetiny procenta, hypotéka nad 2 % je drahá a inflace zmizela z našeho uvažování. Tak to ale nebylo vždy a nejspíše ani nebude. Připravme se na doby „normálních sazeb“ tím, že si zavzpomínáme na doby, kdy sazby normální byly. Třeba se ty doby někdy vrátí.
Vzpomeňme si, co se dělo na trhu, co klienti a poradci zažívali a čeho se obávali v dobách, kdy sazby byly „normální“. Toto období se dříve či později vrátí, tak ať nejsme překvapeni.
Hypotéka za 5 % p.a. je levná
V letech 2003 – 2011 byly úrokové sazby z hypoték kolem 5 % p.a. Někdy dokonce vyšší. Pamatuji si, když sazba 5 % p.a. byla považována za dobrou.
Zatímco dnes stojí 30letá hypotéka na 3 mil. Kč měsíčně 11 tisíc Kč, při sazbě 5 % p.a. je měsíční splátka přes 16 tisíc Kč. Splátka je tak o polovinu dražší. Jen samotné úroky jsou 12,5 tisíce Kč měsíčně, zbytek je jistina. Úroky tak tvoří podstatnou část splátky. Na to při hypotéce za 2 % nejsme zvyklí.
Vysoké sazby přesouvají větší počet lidí do nájmů, protože na vlastní hypotéku nemají a nájem je pro ně levnější. (Pokud ceny nájmů nevyrostou jako splátky hypoték.)
Proti růstu sazeb se dá chránit již nyní. Řešením mohou být hypoteční úvěry s delší dobou fixace. Sice jsou dražší než úvěry s kratší fixací, ale pomohou nám v dobách, kdy úroková sazba 4 % bude považována za skvělou.
Peníze v bankách něco vynáší
Dnes je úroková sazba v bankách na spořicích účtech nula (nebo skoro nula). A to vede klienty k tomu, že „to nic nevynáší“ a tak „to raději dám jinam“. Mít peníze v bankách na spořicích účtech nemá smysl a tak klientům i poradcům z portfolia vypadla jedná část – cash. Mnoho poradců a klientů tvoří portfolio bez hotovosti – pouze z akcií, dluhopisů, alternativních investic a tak dále.
Když je úroková sazba v bance 3 % p.a., je spořicí účet (nebo fond peněžního trhu) smysluplnou součástí portfolia klienta.
Termínované vklady vynáší úroky
O tento zážitek jsou v dobách nízkých sazeb ochuzeni. Při nízkých sazbách si sjednají termínovaný vklad, vloží 100 000 Kč a odměnou jim je 650 Kč, které se zdaní a nakonec jim zbyde 552 Kč. To moc radosti nepřinese.
O zdání bohatnutí a vlivu inflace se zmíníme později.
Nulové sazby – ráj podvodných investic
A tak jsou klienti náchylnější na jakékoli nabídky, kdy někdo slíbí zisk 4 %, 6 %, 8 % a přitom se za nabídkou skrývá malá společnost před dvěma lety založená, se záporným vlastním jměním, ve ztrátě, která chce půjčit přes dluhopisy stovky milionů korun.
Vyšší úrokové sazby v bankách a na spořicích účtech pomohou mnoha klientům zaparkovat své prostředky na bezpečném místě, byť s malým úrokem. Nebudou muset zoufale hledat nabídky, které jsou líbivé, ale podezřelé. V prostředí nulových sazeb vypadá i výnos 4 % p.a. královsky.
Skrývá se ale za ním investice, která má vysoké riziko. Jen ho nevidíme. Výnos je daleko vyšší než v bance. Při sazbě 3 % na termínovaném vkladu u seriózní banky nevypadá ani výnos 6 % tak bombasticky.
Petr Syrový