Kup a drž nebo raději kup a pusť?
27.12.2017 | 7.2.2018 23:02
Je strategie „kup a drž“ nejlepší možná? Nedá se poznat, kdy jsou trhy levné a kdy drahé a podle toho nakupovat?
Jako čtenář našich pravidelných finančních tipů už víte, že „kup a drž“ je dlouhodobou investiční strategií, kdy koupíte určitý investiční instrument (např. akciový podílový fond) a ten pak držíme po doporučenou dobu investice. Např. v případě zmíněných akciových fondů to znamená investici na dobu 10 let (a více).
Strategie „kup a drž“ je velmi jednoduchá strategie, která ale v praxi neplatí na 100 %...
Proč strategie „kup a drž“ neplatí ve 100 % případů
Často se můžete setkat s názorem, že „když je trh drahý, má se prodat, když je trh levný, má se koupit.“ Toto tvrzení má své opodstatnění a sami jej v případě pravidelných investic doporučujeme („Když jsou ceny dole, nakupujte více.“)
Najdou se i tací, kteří tvrdí, že trhy nejsou tak efektivní, jak se dříve myslelo, že mají tendenci přehánět a to se dá poznat a využít.
Co z toho vyplývá?
K bohatství je třeba trpělivosti a je třeba investovat především pravidelně. Zároveň je třeba sledovat trhy a vyhodnocovat jejich ceny. Pokud se ceny zdají dobré, pak:
- Doporučujeme nakupovat více (převažovat). Pokud jsou např. ceny akcií nízké vůči ziskům firem a vůči výnosům dluhopisů, dividendový výnos akcií je vyšší než úrokový výnos dluhopisů, pak doporučujeme akcie převážit.
- Při rozkládání v čase doporučujeme nakupovat rychleji. Pokud např. ceny akcií klesly o 10 % a firmy se zdají být zdravé, pak doporučujeme místo nákupu na 3krát po 2 měsících nakoupit rychleji – po měsíci.
A naopak: jsou-li ceny akcií vysoké, pak doporučujeme akcie v portfoliu podvážit (prodat). V portfoliu jich tak máme méně.
A samozřejmě je také nutné měnit alokaci portfolia podle zkracujícího se investičního horizontu: s postupem času by měl podíl akciové složky klesat.
Závěr
Kupte a držte, abyste vůbec měli co pouštět (prodávat). A až budete mít nakoupeno, můžete pak jemně manévrovat podle aktuální situace na trhu a měnit výnosnost portfolia.
Petr Syrový
P.S. Patříte mezi finanční fajnšmekry a chcete se k tomuto tématu dozvědět více informací? Pak je pro vás určen článek níže v příloze, který toto téma (včetně strategie podvažování a převažování akcií v portfoliu) zpracovává detailněji a více do hloubky.
Související články
- Kolik vynášely akcie, když "byly drahé" (29.12.2017)
- Co umějí akcie? (2) (27.12.2017)
- Jak se bránit před podvodnými převody v katastru nemovitostí? (27.12.2017)
- Co umějí akcie? (26.12.2017)