Na co si dát pozor při koupi bytu - 6. díl: Ptejte se
27.12.2017 | 31.1.2018 23:09
V dnešním tipu Vám poradíme, jak při kupování bytu zjistit informace, které se v žádném inzerátu nedozvíte (a které ani prodávající nechce, abyste se dozvěděli)...
1. Internet. Dříve, než půjdete na prohlídku vytipovaného bytu, si na internetu projděte nabídky podobných bytů. Porovnejte cenu i další podmínky prodeje. Váš argument „ale na vaší ulici prodávají podobný byt o 150 000 korun levněji“ nebo „za podobnou cenu vedle nabízí byt i s vybavením“ vám může pomoci sjednat výhodnější podmínky. Také často zjistíte, že byt nabízí více realitních kanceláří za různé ceny.
2. Realitní makléř. Před prohlídkou nebo po ní vyzpovídejte zástupce realitní kanceláře. Zeptejte se ho, jak dlouho byt majitel nabízí, jak spěchá s prodejem, za jakých podmínek je ochoten snížit cenu. Dejte makléři najevo, že máte zájem byt koupit; bude se vám snažit vyjít vstříc. I když nekoupíte prohlížený byt, může vás později kontaktovat se zajímavější nabídkou.
Svůj první byt na pronájem jsme koupili právě díky makléři. Setkali jsme se s ním při prohlídce několika bytů. Žádný se nám nelíbil. Asi za 2 týdny mi zavolal, že právě nabírá další byt, který by se nám možná líbil. Majitel spěchal s prodejem a ocenil rychlost, s jakou byt prodal.
3. Prodávající. Při vlastní prohlídce se prodávajícího ptejte na vše, co vás napadne: kdo v bytě bydlel, jak dlouho, jaké jsou výdaje spojené s užíváním bytu (zálohy na služby a fond oprav) nebo kam se majitel stěhuje. Důležité je zjistit důvod prodeje, proč majitel byt prodává.
Nedávno jsem se zajímal o byt, který byl delší dobu neobývaný, protože jeho majitel je dlouhodobě v zahraničí a nechtěl již nést náklady spojené s vlastnictvím bytu. Cenu se nám díky tomu podařilo bez problémů snížit o 200 000 Kč.
Druhým případem byla rodina, které hrozila exekuce a proto potřebovala urychleně byt prodat. A zároveň v bytě chtěli dále bydlet. Nepotřebovali vyplatit celou kupní cenu bytu, stačila jim část pro umoření dluhů. Druhou část kupní ceny by postupně dostávali tím, že by několik let neplatili nájemné. Měli jsme tak možnost koupit byt asi za polovinu tržní ceny.
4. Sousedé. Pokud máte zájem o byt i po prohlídce, navštivte dům ještě jednou (ale ještě před tím, než se rozhodnete). Projděte si dům pěšky po schodišti a zazvoňte u některých sousedů. Zeptejte se jich na prodávajícího, na sousedy, na okolí domu.
Jednou jsme si prohlíželi byt, který byl nabízen za velmi zajímavou cenu. Ale při rozhovoru se sousedy jsme se cítili jako u výslechu. V domě nebyly dobré sousedské vztahy. Přes zajímavou cenu jsme nakonec byt odmítli.
5. Členové samosprávy. Při druhé návštěvě také zajděte za domovníkem nebo členem samosprávy. Řeknou vám důležité informace o revitalizačních záměrech společenství, o fondu oprav, o sousedech apod.
Jedna z našich nejčerstvějších zkušeností je s předsedou výboru samosprávy, který nám vysvětlil až podezřele nízkou prodejní cenu bytu a zálohy na služby. Důvodem byli hluční a konfliktní sousedé prodávajících. Také nám sdělil, že dům se bude asi příští rok revitalizovat, ale budou to muset z velké části řešit úvěrem. Poté se zvýší zálohy na služby o 1500 - 1700 korun. Díky informacím od předsedy samosprávy jsme předešli budoucím problémům s pronájmem nebo pozdějším prodejem.
Přeji vám dostatek informací pro vaše rozhodování.
Karel Kořený
Související články
- Buďte od začátku velcí (27.12.2017)
- Jak na pravidelné investice? (27.12.2017)