Na co si dávat pozor u certifikátů I. část
27.12.2017 | 27.2.2018 20:01
při nízkých sazbách je stále obtížnější a obtížnější vyrobit investiční certifikáty. Aby certifikáty mohly ukázat na první pohled zajímavý výnos, musí někde slevit (např. z požadavků na jistotu).
Dáme Vám pár tipů, na co se zaměřit při hodnocení nabídky certifikátů a jiných strukturovaných produktů.
O certifikátech už jsme psali. Nebudeme se tedy zaměřovat na to, co jsou certifikáty a jak fungují. Více se dá najít v našich dřívějších článcích:
http://www.kfp.cz/page.php?page=investice&article=821
http://www.kfp.cz/page.php?page=investice&article=859
Pozor na bariéru
Například bonus certifikát s bariérou ve výši 70 % říká, že pokud cena podkladového aktiva klesne o méně než 30 %, dostáváte vyplacený bonus. Pokud ale cena podkladového aktiva klesne o více než 30 %, nesete ztrátu v plné výši.
Při malém poklesu jste chráněni, při velkém nikoli.
Jde to proti smyslu chápání rizika investorem a proti smyslu zajišťování rizik. Většinou se zajišťují velká rizika, malá se zajišťovat nutně nemusí. Stejně fungujeme například u pojištění: přes pojišťovnu zajišťujeme velká rizika, malá rizika není nutné přes pojišťovnu zajišťovat.
Založeno na indexu nebo na akcii
Pravděpodobnost, že jedna akcie poklesne o 40 % a více je větší, než pokles indexu o 30 % a více. Jedna jediná akcie je daleko rizikovější. U konkrétních akcií vidíme každou chvíli, že některý titul propadl o 50 % a více. Může přijít průšvih, který se týká jediné společnosti, může přijít problém do daného odvětví (například nízké ceny ropy), mohou se snížit marže, firma může prohrát s konkurencí a podobně.
Jednotlivé akcie klesají i v dobách, kdy trh jako celek roste. I při pozitivní náladě na trhu a při všeobecném růstu se najdou společnosti, jejichž ceny klesají.
Nejhorší ze 4 akcií
Tento princip funguje obráceně než princip diverzifikace. U diverzifikace investujeme do více akcií (například do 4), abychom snížili riziko investice. Když se jedné akcii nebude dařit, aby to ostatní vyrovnaly. Aby problémy jedné akcie nebyly fatální pro celé portfolio. Princip „nejhorší rozhoduje o výsledku“ funguje přesně naopak. I kdyby se některé dařilo skvěle, i kdyby se většině dařilo dobře, nic nám to nepomůže. O výsledku rozhoduje ten, komu se dařilo nejméně.
Bariéra se měří na konci, nebo kdykoli
Pro investora je samozřejmě bezpečnější, když se hodnota bariéry zjišťuje pouze jednou. Má totiž šanci, že se cena ještě zvedne. Může se stát, že se cena propadne pod bariéru, ale do konce investičního období se to ještě stihne opravit.
Pamatuji, že jsme na jednom školení sledovali proražení bariéry během výkladu. Dopoledne byla cena indexu těšně nad bariérou. Po obědě bariéru prorazila, ale do konce obchodování se dostala zase zpět. Protože certifikát vyhodnocoval cenu průběžně, došlo k proražení bariéry a investor zaznamenal ztrátu. Následný růst už investorovi nebyl k ničemu.
Na jak dlouho
Mít certifikát s bariérou 40 % a s dobou investice na rok nebo 3 roky není jen malá kosmetická změna, není to podobné jako termínovaný vklad na rok nebo 3 roky.
Mít certifikát na rok nebo na 3 roky je rozdílné v tom, jak dlouho má index (akcie) na proražení bariéry.
Představme si, že po roce akcie klesnou o 20 %. V případě ročního certifikátu máme vyhráno. Neprorazili jsme bariéru. V případě 3letého budeme ještě 2 roky trnout, jestli se to náhodou nestane.
V příštím díle se podíváme na další „detaily“, které je dobré u certifikátů a strukturovaných produktů sledovat.
Petr Syrový, €uropean Financial Advisor™
www.PripravnyKurzEFA.cz
Klíčová slova
Související články
- Na co si dávat pozor u certifikátů II. část (27.12.2017)