Skryté nebezpečí certifikátů

27.12.2017 | 16.2.2018 23:31

Úrokové sazby jsou už dlouho skoro na nule. Klienti zoufale hledají produkty, které jim nabídnou jakékoli zajímavé zhodnocení. Na trhu se objevují bonusové certifikáty, které takovéto zhodnocení nabízejí. Mají ale svá rizika, která někteří poradci a klienti podceňují.

Skryté nebezpečí certifikátů

Jak funguje bonusový certifikát

Typická nabídka bonusového certifikátu vypadá následovně:

„Za půl roku vám bude vyplacen atraktivní bonus ve výši 8 %, pokud ceny podkladového aktiva porostou nebo budou mírně klesat. Vaše investice je částečně chráněna proti poklesu. Akcie společnosti XY mohou klesnout i o 20 % a stále dostáváte bonus ve výši 8 %.“

Dále v nabídce najdete technickou řeč čísel, která může vypadat například takto:

  • bonus ve výši 8 %
  • podkladové aktivum – akcie XY
  • doba splatnosti 6 měsíců
  • bariéra 80 %

Co tato čísla a sliby znamenají?

Výnos bonusového certifikátu je navázán na podkladové aktivum. V našem případě je to akcie XY. Běžně se setkáváme s podkladovým aktivem, kterým mohou být:

  • jednotlivé akcie (Erste Group, ČEZ, Komerční banka…)
  • akciový index
  • koš akcií (typicky 4 akcie, například pivovary)
  • jiná podkladová aktiva (ropa, zlato)

Certifikát má dobu splatnosti. V našem příkladě 6 měsíců. V této době splatnosti dostaneme vyplacenu hodnotu investice.

  • Buď dostaneme bonus, pokud kurz akcie XY nikdy nepoklesne pod bariéru
  • Anebo dostaneme částku, která odpovídá hodnotě akcie, pokud kurz klesne pod bariéru.

Hodnota certifikátu v době splatnosti je zobrazena na grafu:

 

Pozor na bariéru

U bonusových certifikátů je velice důležitá hodnota bariéry. Ta rozhoduje o tom, jestli bude naše investice zisková nebo ztrátová. Jakmile se cena akcie (podkladového aktiva) jednou dostane pod hodnotu bariéry, přestává fungovat zajištění, ztrácíme nárok na bonus a hodnota certifikátu se odvíjí hodnoty akcie, která klesla.

Pokud například cena akcie klesne o 30 %, hodnota našeho certifikátu také klesá o 30 %. Místo očekávaného bonusu 8 % inkasujeme ztrátu 30 %.

To je odvrácená tvář investice do certifikátů. Ty nabízejí možná zajímavý výnos, nesou s sebou ale riziko. Toto riziko je poměrně velké a často podceňované.

Akcie klesají běžně, ne výjimečně

Jako podkladové aktivum se často používají jednotlivé akcie. Často používaná bariéra je kolem 20 % - 30 %.

Na první pohled se zdá, že je velice malá pravděpodobnost, aby akcie klesly o 20 % za rok nebo za dva. Investoři znají poklesy akcií o 20 %, ale mají je spojené s obdobím krizí. Ne s „normálními časy“. Přijde jim, že pravděpodobnost tak velkého poklesu je minimální.

Pohled většiny investorů na akcie je zkreslen tím, že se na akcie dívají prostřednictvím indexů nebo dokonce fondů. Když se v novinách píše o akciích a ukazují se čísla, hovoří se o poklesu nebo růstu indexu. Je pravda, že akciové indexy velkých trhů dlouho o 20 % neklesly. Naposledy někdy v dobách finanční krize.

U jednotlivých cenných papírů je situace úplně jiná. Ve všech obdobích (i v klidných dobách) je naprosto běžné, že během jednoho roku některé akcie překonají průměr o 20 %, jiné za ním o 20 % zaostanou. Navenek můžeme mít pocit, že se za poslední rok na trhu nic moc neděje. Akcie jako celek se moc nepohnuly. Pod pokličkou to ale mohlo vřít. Některé společnosti nebo celé sektory jsou ve výrazné ztrátě, jiné ve výrazném zisku.

Pozor na koše, kde rozhoduje nejslabší

Poučení investoři vědí, jak je bariéra důležitá a hlídají si její velikost. Raději kupují certifikáty, které mají bariéru 50 %, než certifikáty s bariérou „jen“ 20 %.

Výrobci certifikátů jim takovéto produkty nabízejí. Dokonce opticky snižují riziko i tím, že nabízejí participaci na koši akcií, ne jen na jedné jediné akcii. Koš akcií má navodit dojem lepší diverzifikace.

Problém je ale v tom, že certifikát je vázán na koš akcií, ale o proražení bariéry rozhoduje jedna jediná společnost z koše. A to dokonce ta nejhorší. Abychom dostali bonus, musí se splnit podmínka, že ani jedna akcie neprorazí bariéru. (V našem příkladu 50 %).

Bariéra 50 % vypadá velice bezpečně a pouhým odhadem nám přijde velmi malá pravděpodobnost, aby akcie klesly o 50 %. K proražení bariéry není třeba, aby „akcie klesly“, ale „nejhorší akcie klesla“. Na akciovém trhu je naprosto běžné, že jednotlivé akcie klesají a klesají i velmi citelně.

Nebezpečí není jen ve výši pravděpodobnosti, ale i ve velikosti následků takového poklesu. Pokud jedna akcie prorazí bariéru a klesne o 50 %, bude se ztráta naší investice odvíjet od této nejhorší akcie.

Je to taková diverzifikace naruby. V případě diverzifikace se chceme pojistit pro případ, že se jedné akcii nebude dařit. Tato konstrukce nám vybírá nejhorší akcii z celého koše.

Na pokles se vydělává dlouho

Většina certifikátů vydělává. Pravděpodobnost ztráty z investice do certifikátu je nižší než pravděpodobnost zisku.

Možnost zisku a ztráty je ale nesymetrická. Zisky jsou totiž omezené, ztráty omezené nejsou. Certifikát nám nabídne maximální zisk 8 %, ztráta je minimálně 20 % (nebo také horší).

Vyjděme z certifikátu z našeho příkladu a představme si, že pokladové aktivum kleslo, prorazila se bariéra a my dosáhli ztráty 30 %.

Když se něco podobného stane akciovému investorovi, radí učebnice udržet nervy na uzdě, neprodávat a dát investici šanci, aby se vrátila zpět. Akcie umí 30 % ztratit, ale i vydělat. Pokud bychom chtěli ztráty z certifikátu vyrovnat, museli bychom koupit další certifikát a mít z něj 8% výnos, pak koupit další, pak další. Celkem bychom museli koupit 5 dalších certifikátů, abychom byli alespoň na nule. Jednu neúspěšnou investici nám nahradí další 5 úspěšných investic. A kdyby jen jedna jediná z těchto 5 investic opět nevyšla, musíme vydržet ještě déle.

Diverzifikace pomůže, ale nezachrání

Málokterý investor by investoval vše do jednoho certifikátu. I zde je namístě diverzifikace. Neúspěch jedné investice může být nahrazen úspěchem jiné.

Jenže výnosový profil certifikátů je nesymetrický: máme šanci na malý zisk, ale přitom máme možnost velké ztráty.

Kdybychom koupili 6 různých certifikátů, které jsou podobné tomu z příkladu, stačí jeden neúspěšný a máme nulové zisky. Kdyby 1 klesl o 30 %, potřebovali bychom další 5, které skončí úspěchem, abychom byli alespoň na nule. (Nepočítáme poplatky.)

Nepodceňujte rizika

Při investici do certifikátů nepodceňujme rizika. Jsou větší, než se nám zdá při intuitivním posouzení. Pravděpodobnost poklesů není zanedbatelná, následky poklesů jsou citelné.

Kdo považuje investici do certifikátů za bezpečnou, může být nemile překvapen. Bonus certifikáty rozhodně nejsou „takovým lepším spořicím účtem“.

Do investice se můžeme pustit pouze tehdy, pokud všem rizikům správně rozumíme.


Petr Syrový, €FATM

Klíčová slova

Výběr nejčtěnějších článků

icon - FINANČNÍ PORADCI

FINANČNÍ PORADCI

Získejte zkušenosti a informace a staňte se nejlepším poradcem.

ZJISTIT VÍCE
icon - FINANČNÍ INSTITUCE

FINANČNÍ INSTITUCE

Zlepšete dovednosti svých kolegů profesionálním tréninkem.

ZJISTIT VÍCE
icon - FIRMY A ÚŘADY

FIRMY A ÚŘADY

Vzdělávejte sebe a své zaměstnance ve finanční gramotnosti.

ZJISTIT VÍCE
icon - ŠKOLY

ŠKOLY

Naučte se efektivně vzdělávat ve finanční gramotnosti.

ZJISTIT VÍCE
icon - LIDÉ

LIDÉ

Porozumějte financím a využívejte dobře své možnosti.

ZJISTIT VÍCE

Zanechte nám svůj e-mail a buďte stále v obraze o finančním vzdělávaní