Z deníku amerického realitního agenta v Česku III. - Nebezpečné pasti v českých zákonech, na které si dát pozor

27.12.2017 | 23.1.2018 11:26

Náš kolega pro Vás tentokrát odhaluje tři nebezpečí, spojená s českými zákony, která Vás při prodeji či nákupu nemovitosti čekají... a jak se jim vyhnout.

Z deníku amerického realitního agenta v Česku III. - Nebezpečné pasti v českých zákonech, na které si dát pozor

V posledních měsících jsem se při nákupu či prodeji nemovitostí pro klienty několikrát setkal s paradoxy v českém zákonodárství, které vám mohou (pokud o nich nevíte) způsobit mnohamilionové ztráty. Na ty největší vás chci dnes upozornit a zároveň vám doporučit, jak se jim vyhnout.

  1. Není byt jako byt. V novostavbách je možné se setkat s byty, které nějakým způsobem neodpovídají stavebnímu zákonu (např. menší velikost, světelnost), a proto jako bytové jednotky nemohou být zkolaudované. Jsou to sice normální byty (např. ateliéry), ale nemohou se prodávat jako byty. U takových bytů pak ten, kdo jej kupuje, má horší možnosti financování a nemůže tam mít nahlášen trvalý pobyt.

Doporučení: Nenechte se napálit a takový typ nemovitosti nekupujte. Budete mít problém takový „byt“ prodat nebo pronajmout.

  1. Sporná rezervační smlouva. Rezervační smlouvu sepisují realitky s vážnými zájemci o koupi nemovitosti. Na základě této smlouvy realitka nemovitost dále nenabízí. Český zákon ovšem nespecifikuje obsah rezervační smlouvy, což může způsobit řadu nepříjemných situací. Proto doporučujeme raději podepisovat smlouvy o budoucích kupních smlouvách.

Paradoxní je v ČR také fakt, že realitky si rezervační poplatky (v případě, že kupující na poslední chvíli od obchodu odstoupí) nechávají jako provizi, poplatek nedávají svému klientovi – prodávajícímu. To v USA není myslitelné, rezervační poplatek tam v takových případech jde automaticky prodávajícímu jako kompenzace za ušlou ztrátu, protože svou nemovitost nemohl dále nabízet a případně prodat.

Doporučení: Nesvěřujte rezervační poplatek realitní kanceláři, ale domluvte se na notářské či advokátní úschovně se stanovením instrukcí, jak s tímto poplatkem nakládat. Solidní realitní kancelář by to měla akceptovat. Pokud chtít nebude, je to pro vás jasný signál, že jednáte s nesolidními partnery.

  1. Pozor na věcná břemena. Podle zákona musí být všechna věcná břemena zapsána v katastru nemovitostí. Faktem ale je, že v případě, že došlo k chybě na straně katastrálního úřadu nebo nějaká břemena jsou tzv. „na cestě“, důsledky s tím spojené odnesete vy jako majitel. Nikde nemusíte zjistit, že např.na pozemku, který kupujete, byla jeho majitelem před měsícem schválena výstavba supermarketu…

Doporučení: Před břemeny, která jsou tzv. na “cestě”, se můžete ochránit pouze prohlášeními prodávajícího, spolu se sankčními ujednáními.

Hodně úspěchů přeje,

Danny Hochmann

Realitní divize Fichtner s.r.o.

 

Klíčová slova

Výběr nejčtěnějších článků

icon - FINANČNÍ PORADCI

FINANČNÍ PORADCI

Získejte zkušenosti a informace a staňte se nejlepším poradcem.

ZJISTIT VÍCE
icon - FINANČNÍ INSTITUCE

FINANČNÍ INSTITUCE

Zlepšete dovednosti svých kolegů profesionálním tréninkem.

ZJISTIT VÍCE
icon - FIRMY A ÚŘADY

FIRMY A ÚŘADY

Vzdělávejte sebe a své zaměstnance ve finanční gramotnosti.

ZJISTIT VÍCE
icon - ŠKOLY

ŠKOLY

Naučte se efektivně vzdělávat ve finanční gramotnosti.

ZJISTIT VÍCE
icon - LIDÉ

LIDÉ

Porozumějte financím a využívejte dobře své možnosti.

ZJISTIT VÍCE

Zanechte nám svůj e-mail a buďte stále v obraze o finančním vzdělávaní