Investice
Čtěte KIIDy, ne kidy
Čtěte KIIDy, protože v nich jsou zajímavé informace, které Vám pomohou při analýze produktu. Důležité je ale umět správné informace v KIIDech najít
Výnosy jednotlivých akcií se od indexu výrazně liší
Občas se setkáváme s produktem, který je vázán na jednotlivé akciové investice. Ne na široce diverzifikované portfolio. Investor přitom mlčky předpokládá, že se produkt bude chovat podobně jako světové (americké) akcie. Chování takového produktu bude výrazně jiné.
Nedělejme z komára velblouda
Novinové titulky v říjnu opět vytáhly ze svého strašidelného slovníku výrazy jako „Výplach na americké burze“, „Největší propady za poslední roky“ nebo „Nejhorší výprodej“. Přitom se na trhu jednalo o malé poklesy, které trh zažívá každou chvíli a které jsou naprosto bezvýznamné.
Zlato versus akcie - kdo byl výnosnější a kdo rizikovější?
Pomáhal jsem poradce připravit na povinnou zkoušku podle zákona ZPKT. Na školení jsme narazili na otázku, jestli má zlato nižší / vyšší historické výnosy než akcie a jestli má nižší / vyšší míru rizika než akcie. Kolem otázky se vedla debata. Podívejme se, jak to tedy je.
Jak často akcie prodělávaly
A akciích se mluví jako o rizikové investici. Někdy se říká, že volatilita akcií je 20 % p.a., jindy že akciové fondy mají SRRI index 6-7. V těchto ukazatelích se špatně orientuje průměrný poradce natož klient. Jak je to s rizikovostí akcií?
Na akcie nebyl nikdy špatný čas
Po růstech akciových trhů často slýcháme: „Akcie jsou nahoře, teď není dobrá doba do nich investovat“. Minulé výnosy ale ukazují opak: v době růstu není špatná doba na investici do akcií, ale prostě průměrná. Více v dnešním článku.
Buffettovy investiční zásady
Na webu www.Investujeme.cz vyšel zajímavý článek: „Buffettovy investiční zásady“. V KFP se od počátku naší existence inspirujeme myšlenkami Wealth Protection (ochrany bohatství) a hodnotového investičního stylu, jehož je Warren Buffett – pravděpodobně nejúspěšnější investor všech dob - dlouholetým zastáncem. Jeho moudré a stále platné zásady si rádi znovu a znovu připomínáme. 3 nejdůležitější zásady jsme pro Vás vybrali z článku Investujeme.cz, doporučujeme je k následování i Vám.
Nenápadné finty zajištěných fondů IV - když rozhoduje nejhorší
Některé certifikáty nabízejí diverzifikaci „naruby“. Čím více podkladových akcií, tím vyšší riziko - více se dozvíte v dnešním článku.
Nenápadné finty zajištěných fondů a certifikátů III. Chrání proti velkým průšvihům?
Částečná ochrana nestačí. Investiční certifikáty (tzv. bonus certifikáty) mají částečnou ochranu kapitálu. Bonus certifikát vyplatí zhodnocení (tzv. bonus), pokud podkladové aktivum vydělá nebo jen mírně poklesne. Pokud ale poklesne pod tzv. bariéru (například pod 70 % své počáteční hodnoty), dostane investor vyplacenu hodnotu podkladového aktiva
Když sazby byly normální II.
v minulém díle jsme mluvili tom, jak funguje trh a klienti při „normálních“ sazbách. Mluvili jsme o hypotékách a bankovních vkladech. Nyní se podíváme na fondy a na inflaci.
Výhodná nabídka podporuje chamtivost
Víme, že emoce jsou špatný rádce investora. V případě nákupu zaměstnaneckých akcií to platí dvojnásob. Proto při nabídce zaměstnaneckých akcií vypněme emoce a zapněme rozum. Lehko se řekne, těžko udělá. Proto posíláme několik rad.
Kolik vynášely akcie, když "byly drahé"
Často se debatuje o tom, jestli jsou akcie levné nebo drahé. Jestli jejich P/E neznamená, že už jsou předražené a že bychom do nich investovat neměli. Kolik akcie vynášely v dobách, kdy byly podobně drahé, jako jsou nyní?
Investice do Bitcoinu a proč ji KFP NEdoporučuje?
Často se mluví o bitcoinu a dalších kryptoměnách jako o investici. My máme o investicích jiné představy a investice do bitcoinu do investičních portfolií nedoporučujeme.
Bitcoin - ještě jedno varování od KFP!
Že Bitcoiny do wealth protection strategie podle nás nepatří, jste si mohli přečíst ve skvělém článku Petra Syrového minulý měsíc. Nicméně to, co se děje kolem Bitcoinu a dalších kryptoměn v posledních týdnech a dnech, nás vede k dalšímu varování.
I přes pokles akcií pravidelné investice dále vydělávají
Zajímá Vás, jak si Vaše pravidelné investice stojí po nedávných poklesech na akciových trzích? Pak si přečtěte dnešní článek analytika Tomáše Tyla.
Požadavek na jistotu je relativní
Zdá se Vám investice do akcií příliš riziková? Zkuste se na rizikovost podívat i z jiného úhlu.
Co umějí akcie? (2)
Myslíte, že mezi poklesy a vzestupy cen akcií existují určité zákonitosti, podle kterých lze předvídat další vývoj cen akcií? Související Co umějí akcie? Jak umí klesat akcie Proč pravidelně investovat právě do akciových fondů?
Bezpečná investice neexistuje
Hledáte investici s jistotou stoprocentní návratnosti investovaných peněz a se zajímavým výnosem, který přinejmenším pokryje inflaci?
Proč Vás bonitní klienti nechtějí?
Protože na to nemáte – mentálně! Hlavní důvod, proč se naprosté většině finančních poradců nedaří získávat bonitní klienty je překvapivě jednoduchý (a složitý zároveň). Jde o nastavení ve Vaší hlavě!!!
Klíčová součást portfolia pro nekonečnou rentu
Dividendy z akcií jsou velmi podstatnou součástí rentiérského portfolia. Budoucí dividenda je samozřejmě neznámá, ale přesto je na ni docela dobré spolehnutí. Dividenda v minulosti zajistila rentu minimálně 4 % ročně. Více se dozvíte v dnešním článku.