5 zásad pro uzavírání stavebního spoření
27.12.2017 | 23.1.2018 11:12
Před uzavřením stavebního spoření je nutné si odpovědět na otázky jako "Potřebuji stavební spoření? A k čemu?". Se začátkem roku Vám proto přinášíme 5 zásad, které Vám pomohou na tyto otázky nalézt odpovědi.
5 zásad pro uzavírání stavebního spoření
Stavební spoření patří dlouhodobě mezi nejpopulárnější produkty, uzavírané v České republice. Dnes vám přinášíme 5 zásad, které byste měli mít na paměti, než stavební spoření uzavřete.
- Není 6 let dlouhá doba?
Pokud uzavíráte stavební spoření, je to „na 6 let“. Resp. 6 let musíte vydržet, pokud chcete mít nárok na státní podporu.
Jestli máte nějaké cíle s kratším horizontem, měli byste na ně mít jiné peníze, než které hodláte uložit na stavební spoření. Jinak byste se mohli dostat do situace, kdy budete mít peníze na stavebním spoření „nedobytné“ a budete je potřebovat jinde.
Například pokud plánujete za 2 nebo 3 roky vybavovat byt, kupovat auto, platit dětem studia a podobně, musíte na to mít peníze jinde než na stavebním spoření.
- Není 6 let moc krátká doba?
Stavební spoření přináší zajímavé zhodnocení v horizontu 6 let. Pokud budete na stavební spoření spořit delší dobu, bude jeho výnosnost klesat. Pro dobu spoření 6 let vychází výnosnost necelých 6 % p.a. Pro dobu spoření 10 let výnosnost klesá ke 4 % p.a.
Jestli máte dlouhodobé cíle (např. studia dětí nebo spoření na stáří), měli byste na ně mít jiné peníze, než jaké ukládáte na stavební spoření. Pravidelné, dlouhodobé investice např. do podílových fondů vám přinesou vyšší výnos než zmiňované stavební spoření.
- Co se starou smlouvou?
U smluv, které běží déle než 6 let, klesá jejich výnosnost. Je na nich totiž naspořeno např. 150 000 Kč a z nich inkasujete úrok. (Např. 2 %)
Jestli vám tyto peníze mají sloužit jako likvidní rezerva a budete je brzo potřebovat, pokračujte ve staré smlouvě dále. Až budete peníze potřebovat, tak je můžete vybrat.
Jestli ale peníze dlouho potřebovat nebudete, je lepší je vybrat a investovat na delší dobu. Budete mít šanci na vyšší výnos. Abyste inkasovali státní podporu, založte si novou smlouvu.
- Jakou zvolit cílovou částku?
Pokud budete smlouvu používat na spoření, je pro vás nejlepší co nejnižší cílová částka. Ale zase taková, abyste ji během 6 let nepřespořili. (To znamená cca 180 000 Kč, maximálně 200 000 Kč.) Z výše cílové částky se typicky platí poplatek za uzavření smlouvy a to ve výši 1 %. Proto nižší cílová částka pro vás znamená na počátku úsporu nákladů.
- Šetřete na poplatcích
Využijte různých slev a akcí, které stavební spořitelny nabízejí (např. sleva na vstupním poplatku, pokud smlouvu uzavřete přes internet). Můžete tak ušetřit nemalé peníze.
Petr Syrový
Autor je analytikem společností KFP a Fichtner s.r.o.
Související články
- Víte, komu svěřujete své peníze? (27.12.2017)
- Jaké pojištění dětem? (27.12.2017)
- Jak správně nastavit pojistné částky u životních pojištění? (27.12.2017)
- Důchodové fondy pro II. pilíř: Příliš konzervativní strategie (27.12.2017)
- Pojištění proti smrti úrazem rodinu nezajistí (26.12.2017)