6 tipů pro úspěšné přežití penzijní reformy
27.12.2017 | 9.2.2018 18:27
Nejspíše už tušíte, že Vám stát nebude v budoucnu vyplácet stejný důchod, jako současným důchodcům. Hrozí, že se Vaše životní úroveň dosažením důchodového věku výrazně zhorší. Jak tomu zabránit?
Novinářům, fondům ani samotnému ministerstvu financí se dosud příliš nedaří lidem srozumitelně vysvětlit důchodovou reformu a pomoci jim v rozhodování, jak si zajistit důstojné stáří.
Zde je několik důležitých rad k penzijní reformě, na které byste neměli zapomínat:
1. Nespoléhejte na stát. Nespoléhejte se na to, že vám stát do budoucna bude vyplácet důchod v takové výši, jako vyplácí dnešním důchodcům. Díky stárnutí populace bude vyplácení důchodů stále obtížnější. A spoléhat se na to, že naši politici zmoudří a začnou se více starat o „blaho lidu“? To je velký risk.
2. Když budete dávat stranou 100 (300) Kč měsíčně do penzijního fondu, očekávejte „penzi“ zhruba ve stejné měsíční výši tj. 100 (300) Kč měsíčně. Více to nebude. (V reálném vyjádření, po 20 letech spoření, při dnešním nastavení penzijních fondů). Co si za tuto částku měsíčně koupíte, si můžete vyzkoušet už dnes. Moc toho nebude.
3. Na budoucnost je potřeba dávat stranou alespoň 10 až 20 % příjmu. Pokud to neděláte, počítejte s tím, že se váš životní styl bude muset v budoucnu zásadně změnit. Budete muset prodat svůj dům a přestěhovat se do mnohem menšího bydlení v levnější lokalitě. Cestovat se naučíte autobusem a vlakem a letecké zájezdy k moři se pro vás stanou nedostupné. Jen tak mimochodem, kolik ze svého příjmu dáváte na budoucnost vy?
4. Vyhýbejte se nevýhodným produktům.
Kapitálové nebo investiční životní pojištění vás ke spokojenému důchodu nedovedou. Stejně tak investice do fondů s předplacením poplatku na 20 nebo 30 let dopředu není výhodná investice (mobilního operátora si také nepředplácíte na 20 let dopředu, nebo ano?).
5. Nevsázejte vše na jednu kartu.
Vyhýbejte se investicím jenom do zlata, jenom do akcií českých nebo středoevropských, případně jenom do “zázračné” Číny. NIKDY nevsázejte na jeden region, jednu měnu, jeden instrument, jednu finanční skupinu. To se vám může krutě nevyplatit. Jako třeba těm, kteří přišli téměř o všechno, protože měli svoje portfolio v minulosti významně postavené na zajištěných fondech nebo zajištěných dluhopisech od Lehman Brothers.
6. Dávejte velký pozor na to, co je dnes populární. Takové nástroje jsou za pár let většinou na chvostu výkonnosti. Jak říká podle mne nejlepší český makléř Petr Žabža z Patria.cz, „když si už i TV Nova všimne, že akcie klesají (a investoři prodělávají miliony), bývá dobrý čas nakupovat.“
A důležitý tip na závěr. Věnujte svým penězům čas. Zajímejte se o ně. Učte se o peníze starat. Věnujte vašim penězům 30 až 60 minut týdně. Vyplatí se vám to.
Hezký den,
Vladimír Fichtner