9 případů, kdy je motivace ve financích důležitější než čísla
27.12.2017 | 29.1.2018 21:56
Přerůstají Vám už dluhy přes hlavu? Inspirujte se dnešním článkem a zkuste s dluhy zatočit dříve, než zatočí oni s Vámi.
9 případů, kdy je motivace ve financích důležitější než čísla
Čistá matematika, kterou používáme při finančním plánování a rozhodování, vždy nevyhrává. To je zkušenost, kterou má např. Dave Ramsey, autor a finanční konzultant, který v Čechách zatím není moc známý, ale jeho myšlenky a zkušenosti mohou být do budoucna v mnohém zajímavé i pro náš trh. Dave, který dříve dal jen na „čísla a fakta,“ dnes upozorňuje na to, že úspěch v oblasti osobních financí je z 80% záležitost chování a pouze z 20% záležitost znalostí, know-how a čísel. Z jeho knih a seminářů dnes vybíráme 9 tipů, která i vás mohou zaujmout.
- Když se chcete zbavit dluhů, seřaďte si je od těch nejmenších až po největší a v tomto pořadí je také splácejte. Ano, skutečně od nejmenších, a ne nejdražších. Splacení malého dluhu pro vás bude znamenat povzbuzení a podporu. Jeden problém si totiž můžete odškrtnout a to vás vnitřně posílí. Když byste dluhy spláceli od toho největšího, můžete mít pocit, že se vám to nikdy nemůže povést. Bude to trvat příliš dlouho. A vy nakonec nesplatíte nic. Protože vám dojde „energie.“
- Pokud máte již příliš velké dluhy na kreditních kartách, kontokorentu, spotřebitelské úvěry, musíte se do splácení skutečně „opřít.“ Pokud ke snížení dluhů nepřistoupíte skutečně nesmírně energicky, nemusí se vám splácení vůbec povést. Začněte dělat další práci a pracujte po přechodnou dobu klidně 80 hodin týdně, prodejte věci, které doma nepotřebujete (kolikpak jich asi ve sklepě, garáži nebo i jenom v obýváku máte?), udělejte vše proto, abyste dluhy snížili v co nejkratší možné době. Pokud tu neuděláte, vaše psychika se stane vaším nepřítelem. Namísto abyste běželi vaším tempem sprint, poběžíte maraton. A ten zvládne uběhnout jen málokdo (i když běží pomalu).
- Konsolidace dluhů (i když číselně na první pohled vychází) je asi tak účinná, jako malá náplast na tepenné krvácení. Na chvilku můžete mít pocit, že jste problém vyřešili, ale to není pravda. Vyřešili jste na chvilku pouze důsledek, ale ne skutečný problém. Problémem je totiž vaše chování. Pokud ho nezměníte a pokud nezačnete utrácet méně, než si vyděláváte, vaše dluhová past se bude neustále prohlubovat. Z amerických statistik vyplývá, že 78% osob, které konsolidovaly dluhy, se znovu dostává do dluhové pasti.
- Pokud máte problém se změnou vašeho nákupního chování, uvědomte si, že vaší základní zodpovědností je uživit rodinu a ne se činit „šťastnějšími“ díky nákupům dalších zbytečností. Nákupy nad 5000 Kč vždy nejprve proberte s vaším životním partnerem nebo o nich alespoň 48 hodin přemýšlejte.
- Neplaťte kartou, ale hotovostí. I větší nákupy. Platba hotovostí totiž více „bolí.“ Podle studie Dunn & Bradstreet tak ušetříte 12% až 18% částek za vaše nákupy. I známá společnost McDonald například zjistila, že výše průměrného nákupu je 7 dolarů při platbě kartou oproti 4.50 dolarům při platbě v hotovosti. Vyzkoušejte to příště, až zamíříte do nákupního centra.
- Když už máte pocit, že musíte kartu použít, plaťte kartou debetní a ne kartou kreditní. Většině lidí se přihodí to, že se díky používání kreditní karty zadluží. I když si to nemyslí. 69% Američanů, kteří vyhlásili osobní bankrot, uvádí jako příčinu bankrotu dluhy na kreditní kartě.
- Pozor na karty, které vám naoko přidávají nějaký benefit. Průměrná měsíční útrata na kreditní kartě bez benefitu (míle, body, atd.) je v USA 465 dolarů. U karet s přidanými benefity se utratí průměrně měsíčně 890 dolarů.
- Nepořizujte vašim dětem platební kartu s neomezeným přístupem k vašemu účtu. Naučíte je chovat se méně zodpovědně. Pokud tomu nevěříte, otestujte je. Zkuste jim namísto předplaceného kreditu na telefon dát paušál bez limitu. Uvidíte, jak se vám to osvědčí.
- Když si chcete vzít hypotéku, složte alespoň 20% z ceny nemovitosti v hotovosti a ověřte si, že na splátku nebudete dávat více než 25% vašeho čistého příjmu. Jinak se vám může stát, že splácení pro vás bude nejen finančně, ale především psychicky příliš náročné.
A poslední rada na závěr. Začněte trávit přemýšlením o vašich penězích alespoň tolik času, kolik věnujete plánování vaší dovolené nebo výběru nového auta.
Vladimír Fichtner
Partner, Fichtner s.r.o.
Související články
- Kdy je možno požádat o doporučení (29.12.2017)
- Víte, komu svěřujete své peníze? (27.12.2017)
- Co babička nevěděla (27.12.2017)
- Dalších 10 tipů pro nastartování vaší poradenské praxe (27.12.2017)