Jak na peníze: 6 rad, bez kterých se neobejde žáden středoškolák

27.12.2017 | 7.2.2018 22:49

V souvislosti s akciovými trhy se mluví o ztracené dekádě: za posledních 10 let investorovi nic nevydělaly. Co je na tom pravdy? Není už investice do akcií pouhý přežitek a výsada bláhových optimistů, nadějně vzhlížejících k modle jménem "Dlouhodobý trend"?

Jak na peníze: 6 rad, bez kterých se neobejde žáden středoškolák

Střední škola znamená nové a větší zodpovědnosti spojené s penězi. Studenti středních škol si začínají díky různým brigádám vydělávat své první peníze a objevují se první účty, které je třeba pravidelně platit. 

Většina mladých lidí ale nerada přemýšlí o penězích. Není se co divit: třeba takové sestavování měsíčního rozpočtu není zrovna „cool“. A spoření? „Na to budu mít dost času, až budu starý,“nejspíš odpoví.

Přitom ale právě teď je jejich přístup k penězům nejdůležitější: jaké návyky si k penězům vybudují dnes, takové jim s největší pravděpodobností zůstanou po zbytek života.

Zde je 6 nejdůležitějších rad, které dát středoškolákovi, aby se dobře staral o své peníze:

1. „Utrácej méně, než si vyděláš.“ Toto je nejdůležitější rada ze všech. Nejčastější příčinou, proč se lidé dostávají do finančních problémů je to, že utrácejí peníze, které ve skutečnosti nemají.

2. „Vyhýbej se dluhu.“ Pokud se student bude držet bodu č. 1, dluhy mu nehrozí. Odolat lákavým půjčkám je ale velmi těžké: vždyť je tak fajn koupit si okamžitě to, co chci, i když na to momentálně nemám peníze. Mnohem moudřejší ale je se všem lákavým nabídkám úvěrů (kreditní karty, kontokorent atd.) vyhýbat - jsou to nebezpečné nástroje, jak si nechat dluhy přerůst přes hlavu.

3. „Nejprve úspory, pak zbytek.“ Doporučte mu, ať si část prostředků odloží ihned potom, co dostane nějaké peníze. Teprve pak ať zaplatí zbytek výdajů. Uspořené peníze se můžou hodit v okamžiku, kdy se objeví nějaké mimořádné výdaje.

4. „Nemáš peníze? Musíš se obejít bez nich.“ Pokud si chce něco koupit a nemá na to peníze, neměl by si na to půjčovat. Ono mezi námi: bez toho nejnovějšího smartphonu nebo iPadu se svět taky nezboří:-)

5. „Vytvoř si velmi jednoduchý rozpočet.“ Není to tak těžké: stačí si na jednu stranu napsat celkové měsíční příjmy a na druhou výdaje (včetně měsíční platby úspor). Pokud výdaje přesahují příjmy, je třeba některé výdaje omezit (ne úspory!).

6. „Účty plať okamžitě.“ Když je zaplatí ihned, nemusí se později starat. Odkládání placení účtů vede k jejich hromadění. A nezaplacené účty mohou v budoucnu znamenat mnohem větší problém.

Tak, to pro začátek stačí. Pokud se studentovi střední školy daří spořit, vyhýbat se dluhu a platit účty včas, pak jsou jeho peníze v dobrých rukou!


David Waliczek



P.S. A ještě jeden tip: zahrajte si s ním zážitkovou hru FINANČNÍ SVOBODA. Díky této hře získá už po prvním sehrání 30 let finančních zkušeností, změní se jeho myšlení a chování k penězům a ovlivní jej na celý život. Více o hře se dozvíte zde

Klíčová slova

Výběr nejčtěnějších článků

icon - FINANČNÍ PORADCI

FINANČNÍ PORADCI

Získejte zkušenosti a informace a staňte se nejlepším poradcem.

ZJISTIT VÍCE
icon - FINANČNÍ INSTITUCE

FINANČNÍ INSTITUCE

Zlepšete dovednosti svých kolegů profesionálním tréninkem.

ZJISTIT VÍCE
icon - FIRMY A ÚŘADY

FIRMY A ÚŘADY

Vzdělávejte sebe a své zaměstnance ve finanční gramotnosti.

ZJISTIT VÍCE
icon - ŠKOLY

ŠKOLY

Naučte se efektivně vzdělávat ve finanční gramotnosti.

ZJISTIT VÍCE
icon - LIDÉ

LIDÉ

Porozumějte financím a využívejte dobře své možnosti.

ZJISTIT VÍCE

Zanechte nám svůj e-mail a buďte stále v obraze o finančním vzdělávaní