Kdo když ne vy, kdy když ne teď?

27.12.2017 | 30.1.2018 14:23

Rychlost, praktičnost a pozitivní přístup: to jsou hlavní ingredience úspěchu amerického finančního poradce. Co takhle je zavést i do vaší praxe?

Kdo když ne vy, kdy když ne teď?

Sedím v prosklené kanceláři v jednom z nejvyšších pater administrativní budovy v americkém městě Corpus Christi, státě Texas. Tato kancelář patří našemu obchodnímu partnerovi, prezidentu poradenské společnosti a jednomu z nejlepších investičních poradců firmy Next Financial, panu Charlesu Doraineovi, se kterým spolupracujeme na expanzi deskové hry FINANČNÍ SVOBODA na americký trh.

Když na internetu čtu články o zasněžené Praze a sněhové kalamitě v Česku a přitom se dívám z okna na modrou oblohu nad Mexickým zálivem, uvědomuji si, že těch rozdílů mezi ČR a USA je pořád hodně a to i ve finančním poradenství, kde se již 20 let snažíme Ameriku dohnat. Tady jsou ty hlavní rozdíly:

1. Rychlost a efektivita
Americký poradce udělá vše ještě dříve, než na to klient vůbec pomyslí. Když jsem se na téma rychlosti bavil s panem Dorainem a skládal jsem mu obdiv, jak efektivní jsou poradci a zaměstnanci jeho firmy i on sám, tak mi sdělil své osobní krédo přístupu k úkolům: „KDO když ne JÁ?, KDY když ne TEĎ?“.

2. Praktičnost a měřitelné výsledky
Američané jsou přímo posedlí tím, aby vše, co pro klienta dělají, mělo praktický dopad a měřitelné výsledky. Pokud činnost, kterou jako poradce děláte, nesplňuje uvedené požadavky, nikdo s ní neztrácí čas.

3. Pozitivní přístup, respekt a úcta ke klientovi
Je něco, co slyšíte na každém druhém kurzu v ČR a čím se ohání spousta našich poradců. Ale až v Americe jsem si uvědomil, co to znamená v praxi. Všichni jsou na vás milí, příjemní, usmívají se na vás, zajímají se o vás a snaží se vám pomoci. Ne proto, že jim to poradil někdo na školení, ale proto, že jsou tak opravdu vnitřně nastaveni. A musím říci, že pokud bych si měl vybrat mezi dvěma poradci stejných odborných kvalit, tak si vyberu toho pozitivního, protože se raději setkávám s příjemnými lidmi.

4. Korektní poradenství
Americký poradce má nad sebou tak přísnou regulaci a zákony, že ani nepomyslí na nepoctivé poradenství. V USA je nepoctivost a porušování zákonů velmi rychle odhaleno a potrestáno, takže jsem se zde s těmito – pro ČR bohužel stále ještě typickými vlastnosti – za 3 měsíce opravdu ještě nesetkal.

5. Prestižní povolání
Na závěr povzbuzující zpráva pro poradce v České republice. Americký finanční poradce je veřejností vnímán jako chytrý, vzdělaný a korektní profesionál, se kterým je velmi užitečné se radit o rodinných penězích a  za tyto cenné rady se platí.

Pokud vás některý z uvedených rozdílů zaujal, stanovte si postup a termín, jak jej zavedete do své vlastní praxe. A nezapomeňte si definovat, jak budete zlepšení měřit!

Petr Pavlásek

Výběr nejčtěnějších článků

icon - FINANČNÍ PORADCI

FINANČNÍ PORADCI

Získejte zkušenosti a informace a staňte se nejlepším poradcem.

ZJISTIT VÍCE
icon - FINANČNÍ INSTITUCE

FINANČNÍ INSTITUCE

Zlepšete dovednosti svých kolegů profesionálním tréninkem.

ZJISTIT VÍCE
icon - FIRMY A ÚŘADY

FIRMY A ÚŘADY

Vzdělávejte sebe a své zaměstnance ve finanční gramotnosti.

ZJISTIT VÍCE
icon - ŠKOLY

ŠKOLY

Naučte se efektivně vzdělávat ve finanční gramotnosti.

ZJISTIT VÍCE
icon - LIDÉ

LIDÉ

Porozumějte financím a využívejte dobře své možnosti.

ZJISTIT VÍCE

Zanechte nám svůj e-mail a buďte stále v obraze o finančním vzdělávaní