Nejsou dluhopisy jako dluhopisy: Rating

27.12.2017 | 26.2.2018 22:17

Často slýcháme, že se porovnávají výnosy dluhopisových fondů. V porovnání se nebere v potaz riziko, ale pouze výnos. Nebo se bere v potaz i riziko, ale pouze jako volatilita fondu. Ta měří, jak byl fond volatilní v minulosti. Při hodnocení dluhopisových fondů je také důležité podívat se, kam daný fond investuje. Jestli drží rizikovější dluhopisy nebo ty méně rizikové.

Nejsou dluhopisy jako dluhopisy: Rating

Riziko dluhopisu je jeho nesplacení

Při hodnocení investice do dluhopisu chceme spočítat jeho výnos. Počítáme s kupónem dluhopisu a s nákupní cenou. Pokud můžeme 5letý dluhopis s nominální hodnotou 1000 Kč koupit za 980 Kč, výnos nám roste. Zaplatíme totiž za dluhopis 980 Kč a při splatnosti dostaneme 1000 Kč. Vyděláme 2 % za 5 let, výnos naší investice tak roste cca o 0,4 % p.a.

Tyto úvahy mají jednu důležitou trhlinu: Nevíme, jestli při splatnosti dostaneme 1000 Kč. My doufáme, že při splatnosti 1000 Kč dostaneme. Když vše půjde dobře, tak to tak také bude. Ve světě dluhopisů ale musíme být připraveni na to, že emitent někdy není schopen svým závazkům dostát. Firma může zkrachovat, banka, která dluhopis emitovala může zkrachovat, stát může zkrachovat…

Zatímco na jedné straně měříme výnosy na lékárnických vahách a řešíme každé procento nebo dokonce desetinku, můžeme na straně druhé přijít o desítky procent investice. V nejhorším případě dokonce o všechny vložené peníze.

Při investici do dluhopisu se tedy nejprve musíme ptát na to, komu peníze půjčujeme a jaké zde neseme riziko.

Rating pomůže poznat kvalitního emitenta od rizikového

Když banka půjčuje peníze nějaké firmě, snaží se jí co nejlépe proklepnout. Potřebuje o ní vědět maximum informací, aby si banka zvážila rizika nesplacení úvěru. Banka nikdy nikomu nepůjčuje jen tak, aniž by ho pořádně znala.

To samé bychom měli dělat v případě, že půjčujeme peníze my nějaké firmě. Při koupi dluhopisu jsme v pozici věřitele a doufáme, že se firmě bude dařit natolik, aby nám peníze vrátila.

Není v silách drobného investora detailně hodnotit emitenta. I velcí investoři potřebují s hodnocením úvěrového rizika pomoci. Nechtějí sami hodnotit stovky nebo tisíce firem.


Proto existují specializované ratingové agentury, které hodnotí úvěrovou kvalitu emitenta a přidělují mu rating.

Škála ratingů je v následující tabulce:

 

Výnosy závisí na kvalitě

Samozřejmě že platí, že vyšší riziko (horší kvalita emitenta) je vykoupena vyšší úrokovou sazbou. Je to stejné i v jiných oblastech úvěrování: hypotéku dostaneme levně, protože je dobře zajištěná, spotřebitelský úvěr je dražší, protože je pro banku rizikovější. Pokud je klient tak rizikový, že mu nepůjčí ani banka a půjčuje si u lichváře, má úrok ještě vyšší.

Rating

Výnos

A

1,07%

BBB

1,65%

BB

3,47%

B

5,89%

C

15,37%

Výnos firemních dluhopisů v závislosti na ratingu. Zdroj www.comdirect.de


Půjčky od kvalitních emitentů se poskytují za nízké úroky. Přibližně za 1 % p.a. Pokud se přiblížíme na konec investičního ratingu a jsme blízko spekulativního, roste i požadovaný úrok. Rating BBB má úrok 1,65 % p.a.

Jakmile se dostaneme do spekulativního ratingu (BB nebo B) rostou úroky už významně. A když si potřebuje půjčit firma v problémech, musí za půjčku platit i přes 15 % p.a.

Rizikové dluhopisy umí poklesnout o 40 %

Riziko nesplacení dluhopisů se v současné době dost podceňuje. O rizikovosti akcií není zkušené poradce nebo klienty potřeba přesvědčovat. Většina z nás si pamatuje finanční krizi v roce 2008, kdy ceny akcií dramaticky propadly. Ti zkušenější si pamatují i internetovou bublinu v roce 2000.

Co se v dobách krize dělo na dluhopisovém trhu jsme buď zapomněli nebo jsme si toho ani nevšimli.

Tyto dluhopisové fondy klesly během několika měsíců o 40 %. Jejich rizikovost byla podobná jako v případě akcií.

 

Graf High Yield dluhopisového fondu.

Pozor na jednotlivé dluhopisy

Při investici do rizikovějších dluhopisů je velice důležitá diverzifikace. Při nákupu jednoho dluhopisu neseme velké riziko. Jsou vlastně jen dvě možnosti:

  1. Dostaneme vyplacené zajímavé výnosy (např. 6 %)
  2. Dosáhneme obrovské ztráty (100 % nebo mnoho desítek procent)

Většinou nastane pro nás ten lepší případ, kdy dostaneme výnosy. Když to ale jednou nevyjde, končíme s obrovskou ztrátou.

Daleko bezpečnější je investovat do rizikovějších dluhopisů prostřednictvím fondů.

Fond totiž může daleko lépe diverzifikovat. Má v portfoliu například 500 cenných papírů. Když jeden z nich zkrachuje, na hodnotě fondu se to skoro ani nepozná.

Praktické závěry

Před investicí do dluhopisů vždy zkoumejme, jaké je riziko nesplacení těchto dluhopisů. Buďme v tomto velmi pečliví a nespokojme se pouze s několika málo letáčky a hezkými internetovými stránkami. Vždy zkoumejte velice detailně hospodaření firmy. Pokud na to nemáte čas nebo schopnosti, použije jako určité vodítko rating.

Při investici do dluhopisového fondu se nedívejte jen na výnosy nebo na riziko, které je dáno volatilitou. Volatilita fondu totiž nemusí obsahovat období, kdy se dělo něco dramatického. Při investici se dívejte na rating dluhopisů, které jsou v portfoliu. Podívejte se, jak se podobné dluhopisy (dluhopisy s podobným ratingem) chovaly v době krize.

Petr Syrový, EFA, www.PripravnyKurzEFA.cz

Klíčová slova

Související články

Výběr nejčtěnějších článků

icon - FINANČNÍ PORADCI

FINANČNÍ PORADCI

Získejte zkušenosti a informace a staňte se nejlepším poradcem.

ZJISTIT VÍCE
icon - FINANČNÍ INSTITUCE

FINANČNÍ INSTITUCE

Zlepšete dovednosti svých kolegů profesionálním tréninkem.

ZJISTIT VÍCE
icon - FIRMY A ÚŘADY

FIRMY A ÚŘADY

Vzdělávejte sebe a své zaměstnance ve finanční gramotnosti.

ZJISTIT VÍCE
icon - ŠKOLY

ŠKOLY

Naučte se efektivně vzdělávat ve finanční gramotnosti.

ZJISTIT VÍCE
icon - LIDÉ

LIDÉ

Porozumějte financím a využívejte dobře své možnosti.

ZJISTIT VÍCE

Zanechte nám svůj e-mail a buďte stále v obraze o finančním vzdělávaní