Nenápadné finty zajištěných fondů I.

1.3.2018 | 23.3.2018 18:26

Klasické investice nabízejí buď vyšší šanci na výnos a vyšší riziko ztráty nebo vyšší jistotu a nízké zisky. Zajištěné fondy a certifikáty jsou rajskou hudbou pro uši investora. Nabízejí zajímavý výnos a přitom mají (zdánlivě) nulová rizika. Samozřejmě to tak není a nabídky zajištěných fondů vypadají krásně jen na první pohled. Na ten druhý musí platit tvrdá investiční logika: nižší riziko = nižší výnos (a naopak)

Nenápadné finty zajištěných fondů I.

Fint a lákadel tvůrců zajištěných fondů a certifikátů je spousta. Proto jim nebudeme věnovat jeden článek, ale rovnou seriál.

Proč je nabídka zajištěných fondů nepřehledná?

Klasické fondy, jako jsou akciové, dluhopisové a smíšené se jednoduše roztřídí podle rizika a podle očekávaného výnosu a poradci a klienti si na to již zvykli. Akciové fondy jsou rizikovější než dluhopisové. V třídě akciových fondů se také najdou bezpečnější a rizikovější. Mezi bezpečnější řadíme large caps rozvinutých trhů, mezi rizikovější patří small caps, rozvíjející se trhy, jednotlivé sektory.

 

Podobné je to u dluhopisových fondů: na jedné straně dluhopisové fondy investující do kratších dluhopisů s vysokým stupněm ratingu, na druhé straně fondy investující do dlouhodobých dluhopisů nebo do dluhopisů s nižším ratingem, až po high yield dluhopisy.

 

Investoři samozřejmě hledají investice, které mají vyšší výnos a nízké riziko. V nabídce klasických fondů se ale takové požadované investice logicky nenacházejí. Zde vždy platí: vyšší výnos = vyšší riziko.
Proto výrobci fondů přicházejí s nabídkou, která zní: nízké riziko a zajímavé výnosy. Říká přesně to, co chtějí klienti slyšet.
Protože ale odporuje klasickým finančním zákonům, musí být někde zakopaný pes.


Proč nemůže zajištěný fond nabídnout zajímavé výnosy při nízkém riziku?

Základní nabídka zajištěného fondu zní:
•    Investujte prostředky do fondu například na 4 roky
•    Za 4 roky fond vyplatí minimálně investovanou částku (minimální zisk je 0 %)
•    Pokud se splní podmínka (například vyrostou akcie v koši nebo index), dostanete vyplacen výnos, který je odvozen od zisku podkladového indexu

Jak takový zajištěný fond investiční společnost vyrobí? Kdo garantuje, že se neprodělá a kdo a z čeho vyplácí výnos?

Investiční společnost nakoupí takové cenné papíry, které zajistí garanci i participaci na výnosu. Garanci zajistí tak, že nakoupí dluhopisy, které mají splatnost stejnou jako je splatnost fondu. (Například 4 roky). Je potřeba, aby hodnota dluhopisu při splatnosti (za 4 roky) byla 100 %. Takový dluhopis se dá dnes koupit pod nominální hodnotou. Jeho cena je například 96 %. Za dluhopis tedy investiční společnost utratí většinu investovaných prostředků. Ze zbývajících 4 % si část ponechá na náklady a část vsadí na růst akcií. Na finančních trzích se nesází jako v kasinu, na trhu se kupují opce. Princip je ale podobný. Jestli chcete, představte si opci jako sázku na růst indexu: když index poroste, vyděláme. Když poklesne, přijdeme o vsazené prostředky.

Při splatnosti fondu se vyplatí hodnota dluhopisu + hodnota opce. Dluhopis zajistí slíbenou garanci. Když sázka nevyjde, dostaneme zpět svých investovaných 100 %. Pokud sázka vyjde, dostáváme další výnos, který je odvozen od růstu akcií.
Garanci zajištěnému fondu poskytují nakoupené dluhopisy (jak jistá je takováto garance si povíme v našem seriálu později). A výnosy vlastně také z velké části přinášejí dluhopisy. Jen nedostáváme vyplacené výnosy z dluhopisů přímo, ale ještě je „vsadíme“ na opce. Buď o tyto výnosy přijdeme nebo je zněkolikanásobíme. Proto zajištěné fondy nabízejí minimálně nulu, ale pokud to vyjde, je výnos až …. (dosaďte si zajímavé číslo).

Zajištěné fondy mohou mít v principu podobné výnosy a podobná rizika jako dluhopisy obsažené v portfoliu fondu. Jen jsou výnosy prohnané přes opci (sázku). Jsou-li výnosy dluhopisů nízké, musí být i očekávané (průměrné) výnosy zajištěných fondů nízké. Jen z nudných výnosů dluhopisů, které jsou například 4 % za 4 roky udělají výnos „až 15 %“. Samozřejmě jen při splnění podmínek. Také to znamená, že výnos může být i nižší. A výnos 15 % nastane jen ve výjimečných případech.

Výnosy zajištěných fondů nejsou vyšší s minimálním rizikem. Jen to tak na první pohled vypadá, protože marketing investičních společností to umí hezky zabalit a vypíchne ta správná slovíčka: Výnos „až“ 15 %, garance, zajištění, participace na růstu…



Petr Syrový

Článek zveřejněn dne 31.1.2018

PS: pokud jste poradce s titulem EFA, můžete se již dnes přihlásit na některý z kurzů kontinuálního vzdělávání EFA (8 kreditů za workshop) za zvýhodněnou cenu. Přehled kurzů následného vzdělávání najdete zde: www.kfp.cz

Klíčová slova

Výběr nejčtěnějších článků

icon - FINANČNÍ PORADCI

FINANČNÍ PORADCI

Získejte zkušenosti a informace a staňte se nejlepším poradcem.

ZJISTIT VÍCE
icon - FINANČNÍ INSTITUCE

FINANČNÍ INSTITUCE

Zlepšete dovednosti svých kolegů profesionálním tréninkem.

ZJISTIT VÍCE
icon - FIRMY A ÚŘADY

FIRMY A ÚŘADY

Vzdělávejte sebe a své zaměstnance ve finanční gramotnosti.

ZJISTIT VÍCE
icon - ŠKOLY

ŠKOLY

Naučte se efektivně vzdělávat ve finanční gramotnosti.

ZJISTIT VÍCE
icon - LIDÉ

LIDÉ

Porozumějte financím a využívejte dobře své možnosti.

ZJISTIT VÍCE

Zanechte nám svůj e-mail a buďte stále v obraze o finančním vzdělávaní