Nenápadné finty zajištěných fondů IV - když rozhoduje nejhorší
24.11.2018
Některé certifikáty nabízejí diverzifikaci „naruby“. Čím více podkladových akcií, tím vyšší riziko - více se dozvíte v dnešním článku.
Jsou certifikáty, které mají jako podkladové aktivum index. Například DJ EUROSTOXX 50. Zde je hodnota podkladového aktiva ovlivněna indexem, který se počítá jako průměr cen 50 akcií. Problém jedné akcie se do hodnoty indexu promítne (zjednodušeně) pouze 1/50. Zde diverzifikace funguje skvěle.
Jiné certifikáty mají jako podkladové aktivum koš akcií. Například 20 vybraných akcií podle nějakého kritéria (pouze banky, nebo největší evropské firmy, firmy vyplácející nadprůměrné dividendy…) Co je v koši akcií se dozvíme ze základních informací o certifikátu. I zde platí, že problém jedné společnosti se nás dotkne pouze okrajově. Jedna společnost je pouze (například) 1/20 koše. Zbývajících 19/20 koše může fungovat bez problémů. I zde diverzifikace funguje skvěle.
Některé certifikáty konečnou hodnotu odvozují od nejhorší z podkladových akcií. Certifikát je postaven například na 4 podkladových akciích. Pokud jedna z nich prorazí bariéru, dostáváte vyplacenu hodnotu, která odpovídá nejhorší akcii ze čtyř. A právě zde platí, že čím více akcií, tím větší riziko. Tím větší šance, že některá z nich zklame. Tím větší propad může být.
Certifikáty, které jsou postaveny na nejhorší akcii z podkladových aktiv, mají opticky nejlepší podmínky: nabízejí na první pohled zajímavý výnos a mají zajímavou bariéru. Chrání například proti poklesu až o 40 %. Na první pohled se zdá bariéra 40 % luxusní a málokdo by řekl, že se může snadno prorazit. Vždyť jak často padají akcie o 40 % za rok? Když si otázku položíme takto, tak si možná vzpomeneme na rok 2008, kdy akcie padaly velice rychle. Problém ale je, že si pod pojmem „akcie“ představíme index. Tedy diverzifikované portfolio. Když si pod pojmem akcie představíme jednotlivou akcii jakékoli firmy, už pokles o 40 % není tak výjimečný. Už stačí, když společnost potká nějaký problém: nízká cena ropy (pro firmy, které ji těží), výrazný propad zisků, účetní skandál, průšvih spojený s podnikáním (diesel gate, ropná havárie, únik dat)… A když si představíme, že máme v portfoliu 4 společnosti, jsou průšvihy 4krát častější.
Závěr:
Petr Syrový
Článek zveřejněn dne 24.4.2018
P.S.
Nový ročník EFA kurzu pro poradce, kteří chtějí patřit mezi investiční elitu se slevou 10.000,- Kč pouze do 31. 5. 2018 na www.PripravnyKurzEFA.cz
Související články
- Nenápadné finty zajištěných fondů V. Kde nás šidí o výnosy (1.12.2018)
- Nenápadné finty zajištěných fondů a certifikátů III. Chrání proti velkým průšvihům? (21.11.2018)
- Nenápadné finty zajištěných fondů II. Kde se skrývá riziko u zajištěných fondů (1.3.2018)
- Nenápadné finty zajištěných fondů I. (1.3.2018)