Zajištěné fondy rády zapomínají na dividendy
Výnos zajištěného fondu je nejčastěji odvozen od vývoje cen akcií v indexu nebo v koši. Investor tak má pocit, že když mu fond nabídne participaci například 80 % na růstu cen, že dostává skoro celý akciový výnos. Nebo když dostane participaci 100 % na ceně akcií, ale maximální výnos je například 40 % za 4 roky, že nijak netratí. Vypadá to, že zajištění, které fond nabízí, je vykoupeno jen malým poklesem výnosu.
Problém je v tom, že výnos je odvozen od „cen“ akcií. A cena akcie neodráží celý její výnos. Výnos akcie je zhodnocení ceny + dividenda. Když akcii držíte v portfoliu otevřeného podílového fondu nebo ETF, tak dividendu inkasujete. Buď vám ji fond vyplatí nebo ji reinvestuje zpět do portfolia. V zajištěných fondech a certifikátech o ni přicházíte.
Dividendový výnos akcií je různý, záleží na regionu a na sektoru. Například v USA je cca 2-3 % p.a., v Evropě je 3-4 % p.a. Jsou ale firmy, které vyplácejí i více.
Při porovnání zajištěných fondů s otevřenými fondy nezapomínejte zohlednit dividendy. Když se vyberou specielně dividendové tituly a když je doba trvání fondu třeba 5 let, je ztráta bolestivá.
Indexy s dividendou, ale se snížením hodnoty
Při hodnocení zajištěných fondů jsme narazili na indexy, které započítávají vyplacené dividendy firem, které obsahují. Touto informací se chlubí a je to věc vídaná jen zřídka. Při bližším zkoumání jsme ale přišli na to, že hodnota indexu se snižuje každý rok o 5 %. Toto snížení je ještě bolestivější než ztráta dividendy.
Průměrování snižuje riziko, ale také výnos
Některé fondy nabízejí tzv. „průměrování konečné hodnoty“. To znamená, že konečná hodnota indexu se nevezme k jednomu jedinému konečnému datu, ale spočte se jako průměrná hodnota například za 1 rok nebo za 18 měsíců. V letáčku se vysvětluje, že je to proto, abychom snížili riziko krátkodobého propadu indexu (koše) v jednom okamžiku. Zároveň ale průměrování hodnoty znamená, že se šidíme o výnosy. Jestliže například má fond dobu trvání 4 roky a nabízí průměrování hodnoty v posledním roce, pak je to podobné jako by fond 3. rok začal vyprodávat akciové portfolio a prostředky přesouval do hotovosti. V polovině posledního roku bude zainvestována jen polovina prostředků, v posledním měsíci už jen 1/12. V průměru tak budou prostředky investovány ne na 4 roky, ale na 3,5. To znamená, že se snížením rizika klesá také očekávaný výnos.
Autocall – konec, když to zrovna vypadalo dobře
Některé certifikáty nebo fondy obsahují podmínku autocall. Například certifikáty, které vyplácí bonus, pokud žádná z podkladových akcií neklesne více než o 40 % a mají dobu splatnosti například 2 roky. Investoři nesou riziko, že některá z akcií poklesne a oni budou mít výraznou ztrátu. Pokud to nenastane, dostanou zajímavé výnosy.
Tito investoři se těší na situaci, kdy všechny (například 4) podkladové akcie vyrostou, vzdálí se od bariéry a uteče trochu času. Například rok. Pak budou v klidu, riziko bude malé a šance na zajímavé výnosy velká. Jenže ouha. Přichází autocall a dobře rozehraná partie se ukončí a investor dostane své prostředky i s malým výnosem zpět. A může je zkusit investovat znovu.
Je to podobné jako u mariáše nebo u pokra. Jestli vyhrajete jednu hru pokru je riziková záležitost možná to vyjde, možná ne, možná bude výhra/prohra velká, možná malá. Rozdají se karty, vy dostanete dobré karty a těšíte se na vysokou výhru, ale soupeř karty složí, vyplatí vám maličkou výhru a jdete to zkusit znovu v další hře.
Petr Syrový