Jak sestavit osobní portfolio 3. - Výběr vhodného produktu

27.12.2017 | 30.1.2018 14:17

Někdo má ve svém portfoliu spořící účet a nějaké to stavebko, jiný miliony v akciích. Pro jeho sestavování by se ale oba měli řídit stejnými zásadami. Jaké to jsou? To se dozvíte v posledním díle této minisérie o sestavování osobního portfolia.

Jak sestavit osobní portfolio 3. - Výběr vhodného produktu

Díky finančnímu plánu znáte své konkrétní cíle, kterých chcete dosáhnout. Třeba 100 000 korun za 7 let na studia syna. Také víte, jaký jste typ investora (např. konzervativní). Zbývá poslední otázka: jak si vybrat ten správný produkt? Tady je několik rad, podle kterých byste se při výběru produktů do vašeho portfolia měli řídit:

1. Kvalita produktu
Myslete na to, že produkt by vám měl dobře sloužit dalších 5, 10 nebo více let. Využívejte proto osvědčené produkty, které už něco dokázaly. Např. při výběru fondů se dívejte na to, co fond a jeho správce dokázali v posledních 10 nebo 20 letech. To jsou daleko lepší vodítka než to, jestli byl fond v minulém roce jedničkou.

2. Výnosnost produktu
Výnosnost je klíčový prvek při výběru produktu. Každý investor chce co nejvyšší výnos.
U podílových fondů se nesmíme ale dívat na krátkodobé minulé výnosy. Žebříčky výnosnosti fondů totiž vedou produkty, které své prvenství příště nejspíš nezopakují. Mezi nejvýnosnějšími se najdou fondy, které jsou úzce zaměřené. Třeba na jeden region nebo sektor. Až se tomuto sektoru nebude dařit, fond bude mít mizerné výnosy.

3. Fondy raději globální než úzce zaměřené
Až si budete vybírat podílový fond, vybírejte spíše ten, který pokrývá celý trh. U akciových fondů raději volte fondy, které investují po celém světě. Tyto fondy mají v sobě investice do akcií na celém světě a ve všech sektorech ekonomiky.
Nedávejte příliš mnoho peněz do úzce zaměřeného fondu. Není dobré mít většinu peněz např. ve fondu tureckých akcií nebo ve fondu zaměřeném pouze na biotechnologie. Berete na sebe zbytečně vysoké riziko.

4. Diverzifikujte
Při volbě investičních produktů mějte na paměti vhodnou diverzifikaci. Moc vám nepomůže, pokud bude vaše akciová část portfolia složená pouze ze dvou fondů, navíc zaměřených jen na české akcie. Daleko lepší je koupit fondy, které pokrývají investice do akcií celého světa. Stejně tak diverzifikujte mezi různé správce.

5. Nákladovost produktu
Volte produkty, které jsou levnější. Například při výběru podílového fondu dejte přednost fondu se správcovskými poplatky 1,8 % před fondem s náklady přes 3 % ročně. A ještě jedna past na vás číhá v oblasti podílových fondů: předplacené poplatky. Předplacení poplatků na 30 let dopředu vaší investici prodražuje.

Rada na závěr
Finanční plán průběžně aktualizujte podle toho, jak se bude měnit vaše situace: podle výše příjmů a výdajů, podle změn v rodině nebo podle vývoje na finančních trzích. Také nabídka produktů se mění a čas od času je dobré některé produkty vyměnit. Aktualizace plánu je proto vhodná přibližně jednou za 1 až 2 roky.

Petr Syrový
Analytik KFP

Klíčová slova

Výběr nejčtěnějších článků

icon - FINANČNÍ PORADCI

FINANČNÍ PORADCI

Získejte zkušenosti a informace a staňte se nejlepším poradcem.

ZJISTIT VÍCE
icon - FINANČNÍ INSTITUCE

FINANČNÍ INSTITUCE

Zlepšete dovednosti svých kolegů profesionálním tréninkem.

ZJISTIT VÍCE
icon - FIRMY A ÚŘADY

FIRMY A ÚŘADY

Vzdělávejte sebe a své zaměstnance ve finanční gramotnosti.

ZJISTIT VÍCE
icon - ŠKOLY

ŠKOLY

Naučte se efektivně vzdělávat ve finanční gramotnosti.

ZJISTIT VÍCE
icon - LIDÉ

LIDÉ

Porozumějte financím a využívejte dobře své možnosti.

ZJISTIT VÍCE

Zanechte nám svůj e-mail a buďte stále v obraze o finančním vzdělávaní