Jednoduchý způsob, jak už v průběhu první schůzky poznáte, jestli klientovi plán vyjde nebo ne
27.12.2017 | 15.2.2018 18:03
Finanční nezávislost? Který klient by ji nechtěl. Jsou ale jeho představy reálné? Využijte jednoduchou tabulku, pomocí které to velmi rychle zjistíte hned v průběhu první schůzky.
Využíváte ve vaší poradenské praxi komplexní finanční poradenství? Pokud ano, pak se klienta na první schůzce jistě ptáte na finanční nezávislost (nebo rentu). Zajímá vás, kdy chce být klient finančně nezávislý a jakou rentu by si představoval.
Možná se vám už ale stalo, že jste následně při vytváření finančního plánu zjistili, že požadavky klienta na finanční nezávislost neodpovídají jeho reálné finanční situaci. Klient chce buď příliš vysokou rentu a nebo chce dosáhnout finanční nezávislosti příliš brzy.
V takovém případě pak musíte počkat na další schůzku, nebo klientovi voláte a složitě si to vyjasňujete po telefonu. Klient je už ale nicméně zklamaný z toho, že jeho očekávání nedokážete naplnit. Přitom existuje překvapivě jednoduché řešení, jak se takové situaci vyhnout.
Jednoduchá pomůcka, která vám ušetří čas a klientovi plané naděje
Následující tabulku by měl znát každý finanční poradce. Pomůže vám hned v průběhu první schůzky ověřit reálnost klientových požadavků na finanční nezávislost.
Tabulka ukazuje, kolik % z požadované renty musí klient dávat stranou, aby za daný čas dosáhl majetku, který umožní vyplácet požadovanou rentu.
Příklad: Mladý muž ve věku 30 let a s měsíčními výdaji 30 000 Kč se chce stát rentiérem v 65 letech (za 35 let). Aby měl v té době rentu 30 000 Kč měsíčně (v reálných cenách bez započtení státního důchodu), stačí mu každý měsíc odkládat 10 % příjmu (3 000 Kč).
Pokud by dokázal dávat stranou 6 600 Kč měsíčně (22 % současných výdajů), mohl by být finančně nezávislý za 25 let. Vše záleží na tom, kolik má klient času a jaká bude výnosnost investice.
Poznámka k tabulce: V tabulce je počítáno s inflací 3 % a s dlouhodobým výnosem investic ve výši 10 % p. a. Také se počítá s tím, že částka, která je pravidelně investována, se každý rok zvyšuje o předpokládanou inflaci. V době finanční nezávislosti je počítáno s inflací 3 % a s dlouhodobým výnosem investic ve výši 6 % p. a. „Důchod“ je rozpočten na dobu 30 let nezávislosti. Tabulka samozřejmě platí v případě, že klient dosud na finanční nezávislost nespoří.
Zapamatujte si tuto tabulku. Když vám klient příště na schůzce řekne, kdy se chce stát finančně nezávislý a jakou výši renty očekává, budete ihned orientačně vědět, jestli plán vyjde. A na příští schůzce, při prezentaci plánu, pro něj budete mít dobrou zprávu.
Pokud ale víte, že klientovy požadavky jsou nereálné, neodcházejte s tím, že to nějak „vymyslíte“. Nevymyslíte. Nedržte klienta zbytečně v naději. Ihned mu řekněte, že jeho představy jsou na základě vašich zkušeností nereálné. A společně upravte parametry
k jeho finanční nezávislosti tak, aby pro něj byly dosažitelné.
Klíčová slova
Související články
- 10 kroků, jak budovat a udržet důvěrné vztahy s klienty (27.12.2017)
- Namíchejte klientům ideální investiční koktejl (27.12.2017)