Namíchejte klientům ideální investiční koktejl
27.12.2017 | 30.1.2018 14:26
Tajemstvím úspěšného investičního portfolia nejsou ani tak konkrétní ingredience, jako spíš ty správné poměry. Náš analytický tým sestavil recept, jak takový dobrý investiční koktejl můžete svým klientům namíchat i vy…
Proč řešit alokaci aktiv?
Protože největší měrou ovlivňuje výnosy portfolia. Je skoro jedno, jestli máte globální akciový fond A nebo B. Důležité je, jestli ho máte a kolik v něm máte peněz.
Proto před tím, než vůbec s investicemi začnete, musíte se nejprve rozhodnout, kolik byste měli mít v akciových pozicích a kolik v dluhopisových. Teprve potom můžete začít řešit, jaký konkrétní podílový fond zvolit.
Jak portfolia vybíráme pro naše klienty
Při definování portfolií pro jednotlivé klienty jsme narazili na to, že vlastně nevíme, co to je konzervativní klient (či vyvážený nebo růstový). Každý tyto profily používá, ale každý pod tím chápe něco jiného. Našli jsme pouze neurčité a vágní odpovědi: „Konzervativní preferuje jistotu.“ Ale jistotu čeho? Preferuje jistotu zachování tržní hodnoty investice?
Nejprve jsme tedy definovali typy klientů. Např. konzervativnímu klientovi nabízíme portfolio, které:
- v daném časovém horizontu nikdy nominálně neprodělalo
- co nejlépe obstálo ve všech krizích (při poklesu trhů i při dobách s vysokou inflací).
Klient tak má „jistotu“, že na konci investičního horizontu neprodělá a zároveň že jeho portfolio nikdy nedopadne vyloženě špatně (resp. ve všech krizích dopadne alespoň rozumně). Jinými slovy: jakékoli jiné portfolio by na daném horizontu bylo rizikovější a hrozilo by, že dopadne hůře než to námi vytvořené.
Máme tak vytvořené portfolia pro každý investiční profil a každý časový horizont. Konzervativní investor by tak měl např. na 5 let investovat 13 % do akcií a na 10 let 29 %. Oproti tomu růstový investor na 5 let 20 % do akcií a na 10 let 47 %.
A co portfolia pro rentu?
Rentiér je vlastně investor, který chce investovat část peněz na rok, část peněz na 2 roky, část peněz na 10 let. Když víte, jak má vypadat portfolio na rok, 2 nebo 10 let, jste schopni přesně určit, jak by mělo portfolio pro rentu vypadat.
Kompletní metodický postup jak na alokaci aktiv, sestavování rentiérského portfolia a další informace týkající se tohoto tématu najdete v poradenské metodice KFP – Alokace aktiv, kterou můžete získat po kliknutí zde.
Petr Syrový
Analytik KFP